pivovar helf

Cez víchor a dážď

fans2

Si Steers vysvetľuje prečo by sme sa ako fanúšikovia mali pozerať do budúcnosti a nezakladať svoje očakávania až tak veľmi na minulosti.

Niekedy je ťažké byť fanúšikom LFC. Naša slávna minulosť nás svojim spôsobom ťaží; sme najúspešnejším anglickým tímom v európskom futbale v histórií. Naše dedičstvo vyžaduje úspech; prehra je v LFC neprijateľná.

Je pre nás veľkou hanbou, že sme nedokázali vyhrať Premier League. Keď sme v roku 1990 naposledy vyhrali titul, kto by si bol pomyslel, že to bude náš posledný titul na najbližších viac ako 20 rokov? Sme Liverpool Football Club. 'Liga je naše živobytie': tento výrok prenasleduje Liverpool všade.

Shankly, Paisley, Fagan, Dalglish pretvorili Liverpool na futbalovú veľmoc. Anfield bol 'Baštou nepremožiteľnosti'. Ale časy sa zmenili; a my sme strávili priveľa času spomínaním na niekdajšiu slávu. Dôvod, prečo je Benitez spomínaný jedným dychom spolu s našimi štyrmi legendárnymi manažérmi je kvôli tomu čo dokázal v Istanbule. To nás vrátilo na mapu futbalu, aj keď len čiastočne.

Výhra nášho piateho Európskeho pohára napriek všetkým prekážkam nám priniesla novú vlnu fanúšikov; aj keď sme nevyhrali Premier League, aj v čase keď sme k tomu neboli ani trocha blízko (až do 08/09), fanúšikovia Liverpoolu mali konečne niečo, o čom mohli spievať. Prinieslo to očakávania a ďalšie finále Európskeho Pohára v roku 2007 ich vynieslo skoro až do neba.

Trpkou pravdou ale je, že Benitez dosiahol s Liverpoolom viac ako sa očakávalo. Keď sa nato pozriete racionálne, je ťažké pochopiť ako sme v roku 2005 vyhrali Ligu Majstrov. Dudek, Biscan, Le Tallec, Traore, Mellor, Smicer, Baroš – to sú všetko legendy tohto zápasu o titul Ligy Majstrov; v roku 2005 sa proste stalo niečo, čo premenilo bežných hráčov na najlepších v Európe. Možno to bol vplyv Shanklyho, ktorý sa na nás zhora pozeral: ale to nič neuberá taktickej genialite Beniteza alebo vplyvu Stevena Gerrarda.

Výhra Ligy Majstrov v 2005 znamenala pre Beniteza zmenu. Zisk Reinu, Johnsona, Aggera, Škrtela, Alonsa, Torresa a Mascherana nám dala 11tku, ktorá bola najlepšia v lige. Ak by sa Dudekovi nepodaril ten zázračný zákrok v Istanbule, všetko by bolo možno inak. Gerrard by pravdepodobne odišiel z klubu a pokrok pod vedením Beniteza by nebol tak evidentný.

Práve z tohto dôvodu je futbal hrou detailov. Benitez pracoval v rámci dvoch úrovní: detaily a fakty. A bol absolútne presný. Vo futbale rozhodujú vždy tie najmenšie detaily: napriek obrovskému rozdielu vo financiách, Premier League je jedinečná tým, že každý zápas je veľmi súťaživý. Dôvod prečo boli United, City a Chelsea tak úspešní je čisto ekonomický. Proste minuli viac peňazí než ktorýkoľvek iný klub.

Slonom v porceláne je Wenger, ktorý je napriek svojim kritikom stále pravdepodobne najlepším manažérom v histórií Premier League. Vie byť arogantný, podráždený a povýšený: ale to čo dokázal v Arsenale; a to že zároveň dokázal zarábať pre klub peniaze, to je senzačný úspech. Je to priekopník: v tejto krajine zmenil charakter futbalu.

'Moneyball'

Tak čo toto všetko znamená pre súčasný Liverpool? Každý kto videl film 'Moneyball' pochopí aspoň trocha z toho, čo sa FSG snažia dosiahnuť. Medzi fanúšikmi Liverpoolu prevláda skutočne mylná predstava o tom, čo znamená 'dobre' kúpený hráč. Kupovanie hráčov je tá najnepredvídateľnejšia vec vo futbale, to je fakt.

Model, akým Liverpool v súčasnosti funguje, sa zaoberá práve faktami. Keď kúpime hráča, je to založené na rozsiahlom prieskume a štatistických dátach toho, čo každý hráč môže ponúknuť. Nie je to o individuálnej genialite; je to o súčinnosti všetkých prvkov.

Ale zatiaľ sa zdá, že to veľmi nefunguje. To bude súhlasiť asi každý, kto sleduje našu momentálnu formu v lige. Ale musíme sa nato pozerať zo širšej perspektívy, snažíme sa predsa zmeniť spôsob, akým futbal funguje.

John.W.Henry veľmi skoro po tom, čo získal Red Sox zistil, že finančne nemôže súperiť s Yankees. Ale, nejako, našiel spôsob ako sa im vyrovnať a poraziť ich. A neurobil tak nasledovaním nejakej normy, ale tým že spravil niečo nové. Henry je inovátor: a inovácia vždy prichádza s rizikom neúspechu, ale práve tento neúspech umožňuje budúci úspech.

Pozerať dopredu, nie dozadu

Práve preto je teraz čas prestať sa pozerať na minulú slávu Liverpoolu. Ak chceme uspieť v budúcnosti, nemôže nám diktovať naša minulosť. Úspechy Shanklyho a Paisleyho budú navždy súčasťou našej histórie a dedičstva, ale nemôžu nás ďalej 'strašiť'.

Na začiatku tohto článku som povedal, že váha očakávaní je pre fanúšika Liverpoolu niekedy ťažká. Každá ďalšia prehra prináša ešte väčšie zúfalstvo. Ak je to takto ťažké pre fanúšikov, asi ako ťažké je to pre hráčov? Bremeno očakávaní znamená, že namiesto snahy o niečo komplikovanejšie si vyberú ľahšiu cestu. Strach z prehry visí nad hlavou každého z LFC.

V Liverpoole máme svoju jedinečnú kultúru: ale Henry, Comolli a Dalglish sa snažia zmeniť naše spôsoby tak, aby nám priniesli svetlejšiu budúcnosť. Pod vedením Beniteza sme z toho trocha ochutnali: ale problémom je vždy udržateľnosť, zvlášť pri porovnaní našich zdrojov a zdrojov našich rivalov.

Ak si dokážeme zachovať aj v tomto období vieru, tak odmena môže byť naozaj úžasná. Ale bude to znamenať, že musíme ako fanúšikovia zmeniť prístup. Bude to znamenať, že musíme stáť odhodlane so vztýčenou hlavou aj napriek ´víchru a dažďu'.

Ak tento experiment zlyhá; tak je stále lepšie pokúsiť sa o niečo a zlyhať, než sa vôbec nesnažiť. Nikdy nebudeme mať prostriedky ako City; ale ak sa UEFA bude držať Finančnej Fair Play, máme šancu.

Úprimne verím vízií FSG: metódy, ktoré používajú nie sú vždy zrejmé, ale všetky majú dôvod. Ak chceme uspieť v budúcnosti, nemôžeme sa už teraz báť neúspechu. Máme minulosť na ktorú môžeme byť hrdí, ale už ju viac nemôžeme nechať ovplyvňovať našu budúcnosť.

Bleskové zprávy

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

TAA si nezahraje 4 týdny

Trent Alexander-Arnold bude muset podle prognóz vynechat 4 týdny kvůli zranění kolene, které utrpěl při sobotní předzápasové rozvičce. Pro nadcházející duel s Crystal Palace je ohrožen i start Giniho Wijnalduma.

Za teplem do Dubaje

Liverpool FC využije jedenáctidenní pauzu mezi utkáními s Crystal Palace a Leicesterem k tréninkovému kempu v Dubaji. LFC tam zavítalo již v rámci loňského ledna.

sitnes10

Facebook