pivovar helf

Charlie Adam vs. Xabi Alonso

Měl by v létě Liverpool FC přivést tahouna Blackpoolu Charlieho Adama, který je srovnávám s Xabi Alonsem? Je s ním srovnáván oprávněně? Podívejme se na hru obou hráčů řečí čísel.

Charlie Adam byl blízko přestupu do Liverpoolu už v lednu. Blackpool však nakonec z celého obchodu vycouval a rozhodl se ponechat si svého kapitána a počkat do léta, do kdy by se jeho cena mohla vyšroubovat ještě výše. Liverpool od Alonsova obchodu hledá typově podobného hráče a buďme upřímní - v Premier League jich je jako šafránu. Můžeme mezi tu hrstku vyvolených počítat Charlieho Adama?

 

Podíváme-li se na oba výše uvedené obrázky z chalkboards, uvidíme, že se oba fotbalisté pohybují v podobném prostoru a produkují takřka totožné přihrávky.

Jak ale řečí statistik zjistit, kdo je jaký fotbalista? Zkusme to takhle.

Xabi Alonso ve své poslední liverpoolské sezóně držel průměr 75 přihrávek na zápas s 83% procentní úspěšností. Charlie Adam (u něho se bavíme o 11 zápasech, ze kterých máme statistiky) přihrává průměrně 74krát za zápas s úspěšností 70%, což je dáno tím, že je hráčem Blackpoolu, který hraje o záchranu a od tohoto týmu se očekává něco jiného než to, co produkoval Liverpool FC v sezóně, kdy mu těsně unikl mistrovský titul.

Okouzlující je však to, že Adam v 11 utkáních vykouzlil 702 přihrávek, což dává průměr 1,4 přihrávky na minutu, kdy je na hřišti. Xabi Alonso se drží na čísle 1,2 přihrávek za minutu v týmu, který hrál o titul.

Oba hráči jsou středními záložníky, od kterých se očekává i podpora útoku a vytváření gólových šancí. Xabi Alonso si ve 32 zápasech připsal 3 asistence. Na 3 asistence Charlie Adamovi stačilo 11 posledních zápasů, ve kterých nastoupil.

I v další statistice má navrch skotský středopolař a kapitán Blackpoolu. Jde o to, kolik který hráč vytvoří během utkání gólových příležitostí pro své spoluhráče. Alonso vytvořil průměrně dvě šance. Adam se drží na čísle 2,3 a to hraje za tým, který je na 15. místě a do poslední chvíle se bude bít o záchranu, jelikož na příčky zajišťující sestup má Blackpool pouze jednobodový náskok.

Oba hráči skvěle své týmy podporují v ofenzivě, ale od středopolařů se očekává i velmi dobře zvládnutá defenziva. Kdo z tohoto srovnání vyjde lépe? Alonso nebo Adam?

Alonso v průměru podstoupil více osobních soubojů (87 ve 32 zápasech), ale má v nich menší úspěšnost (69%). U Adama najdeme tato čísla: 20 soubojů v 11 utkáních, 90% úspěšnost.

Alonso pokulhává i ve statistice získaných míčů, když jich ve 32 zápasech získal 44 (1,4 na zápas). Na 23 získaných míčů stačilo Adamovi pouze 11 zápasů (2,1 na zápas).

Shrnutí:

Alonso je lépe přihrávajícím fotbalistou, ale ruku na srdce - je v Premier League vůbec někdo, kdo by se mu mohl vyrovnat a najdeme v ní hráče, který se Alonsovi podobá tak jako Charlie Adam? Adamovi defenzivní schopnosti jsou lepší než Alonsovy, což by pro nás vzhledem k Mascheranovu odchodu mohlo být klíčové. 

O Adama se bude jistě zajímat mnoho klubů a já si přeji, aby mezi nimi byl i Liverpool, protože to je hráč, který by se nám měl vyplatit. Můžeme totiž říci, že by pro Liverpool Fc byl tím ideálním nákupem do středu zálohy.

zdroj: anfieldindex.com

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook