pivovar helf

Torres a tí ostatní

Môj pohľad na udalosti uplynulého prestupového obdobia.

Čo som očakával od januára 2011? Minimálne príchod jedného špičkového útočníka, v ideálnom prípade aj posilnenie na postoch ľavého obrancu a krídla. V konečnom dôsledku sa teda splnilo moje minimálne očakávanie.

Úplný záver prestupového šialenstva som kvôli (vďaka) pobytu na lyžovačke mal možnosť sledovať iba veľmi obmedzene. Nakoniec som aj rád. Oddýchnuť si totiž na týždeň od neustáleho prúdenia informácií nie je na škodu. Budem sa teda venovať iba konkrétnym menám.


Ryan Babel konečne opustil Anfield Road. Slovo konečne vôbec nemyslím v zlom. Už poriadne dlhý čas som odchod považoval za jediné rozumné riešenie Holanďanovej situácie. Pre obe strany. V prvej sezóne ukazoval potenciál, podobne v úspešnom ročníku 08/09 dokázal streliť zopár dôležitých gólov. Lenže, stále to nebolo dosť na stabilné presadenie sa do základnej zostavy. Postupom času sa mi Babelova hra čoraz viac prestávala pozdávať. Ak nastúpil, väčšinou sa spoliehal iba na vlastné schopnosti a loptu nepožičiaval spoluhráčom. Taktiež jeho bojovnosť mi nie vždy pripadal stopercentná. Mýtus, že nedostal dostatok príležitostí nemôže byť pri počte odohraných zápasov myslený ani ako zlý vtip. Minimálne posledný rok som očakával jeho prestup. V lete ešte zostal, no po náraste konkurencie o Luisa Suáreza bol jeho odchod nezadržateľný. Zosmiešnením Howarda Webba a taktiež vyjadreniami po príchode do Hoffenheimu ukázal pozitívny vzťah k Reds. Vďaka za všetko a veľa zdaru v Nemecku, Ryan.

Fernando Torres sa po Javierovi Mascheranovi stal v krátkom časovom slede ďalším príkladom "from hero to zero". Problémom nie je jeho samotný odchod, ale výlúčne spôsob. Chápem, že sa mu u nás v poslednom období príliš nedarilo, mohol stratiť motiváciu. Ideálnu šancu na zmenu pôsobiska mal v lete. Odišiel Rafa, situácia v klube bola katastrofálna. Nikto by mu nič nevyčítal. Rozhodol sa pokračovať na Merseyside. Dokonca aj začiatkom januára potvrdil svoju oddanosť LFC. Tri dni pred koncom prestupového obdobia ale Nando otočil o 180 stupňov. Po prvej ponuke Chelsea podal žiadosť o prestup, obe ale boli zamietnuté. Až v posledný možný termín prišla Chelsea s astronomickou ponukou, ktorá sa vzhľadom na Torresov postoj nedala odmietnuť. Miláčik mnohých fanúšikov sa za 50 miliónov libier presťahoval do Londýna. V jeho prvom vyjadrení som očakával ospravedlnenie či minimálne poďakovanie Liverpoolu, no Nando mal radšej držať jazyk za zubami. Slovami ako nikdy nefandil LFC, že Chelsea je najvyšší level definitívne potopil svoju reputáciu u väčšiny Reds. U mňa určite, keďže mi nikdy výraznejšie neprirástol k srdcu. Torres je výnimočným kanonierom, no som presvedčený, že aj po futbalovej stránke nám bez neho bude lepšie. Máme dvojicu skvelých hrotov, Dirk Kuyt sa mohol vrátiť na svoj viditeľne najvhodnejší post. V predstave o tíme pre budúcu sezónu som s ním nepočítal, ofenzívna tiaž sa z jedného večne zraneného rozloží na dvoch mladých a hladných kanonierov.

Luis Suárez je vďaka dvom incidentom považovaný za kontroverzného útočníka. Prvý sa odohral na Majstrovstvách sveta v Južnej Afrike. V samotnom závere predĺženia štvrťfinále proti "domácej" Ghane najprv regulérne zastavil loptu na bránkovej čiare, no následnú dorážku vyboxoval rukou. Nesúhlasím s prirovnávaním k Maradonovej "božej" ruke. Luis sa nepokúšal nič zakamuflovať, jednoducho využil poslednú možnosť na záchranu šancí svojej krajiny. Porušil pravidlá, bol potrestaný červenou kartou. A kto by sa po následnom vývoji neradoval ako malé dieťa? Tento zákrok ukazuje obrovské odhodlanie a ochotu obetovať sa v prospech tímu - vítané vlastnosti v kabíne. Druhý incident sa odohral v novembri v zápase Ajaxu s PSV Eindhoven. V nadstavenom čase Uruguajčan po výmene názorov uhryzol do krku protihráča Bakkala. Suárez vysvetľoval, že išlo iba o nával zlosti a poškodenému sa ospravedlnil. V jeho podaní išlo o ojedinelý prípad, preto si nemyslím, že by sme ho mohli označovať za problémového hráča. O futbalových kvalitách El Pistolera nemôže byť najmenších pochýb. Svoju svetovú triedu a inštinkt strelca dokazuje niekoľko rokov nielen v holandskej Eredivisie, ale taktiež na poli pohárovej Európy či na poslednom svetovom šampionáte. V jeho prípade som nikdy nepokladal prestupovú sumu za prehnanú.

Andy Carroll má 22 rokov, za priemerný Newcastle nastrieľal v tejto sezóne 11 gólov a vyhrieva sa na treťom mieste tabuľky strelcov Premier League. To všetko znie skvele. Predsa len vidím jeden háčik. Carroll totiž takúto fazónu ukazuje iba od začiatku aktuálneho ročníku. Samozrejme, že dovtedy nemal šancu predviesť sa. V tom ale práve vidím jediný možný problém - Andy na rozdiel od Suáreza nie je dlhodobo prevereným kanonierom. Preto sa pýtam: Je 35 miliónov libier za hráča ako Andy Carroll adekvátnou sumou? Odpoveď znie nie. Ale, je 35 miliónov libier za hráča ako Andy Carroll adekvátnou sumou v konkrétnej situácií, do akej sa Liverpool po odchode Torresa dostal? Tu je moja odpoveď áno. Po prestupe Španiela mali predstavitelia Reds približne 24 hodín na vyriešenie novovzniknutej situácie. Mohli počkať do leta, kedy mal byť Carroll, ako sami povedali, našim hlavným prestupovým cieľom. Jeho cena by sa nepochybne pohybovala o niekoľko miliónov nižšie. Takéto rozhodnutie by ale znamenalo dohrať sezónu iba so Suárezom, Kuytom a Ngogom. Stíhame štvrté miesto v lige, máme zálusk na trofej v Europa League. Bojovať naplno na dvoch frontoch s malým počtom útočníkov by sa nemuselo vyplatiť. Preto s argumentom radšej nikoho nesúhlasím. Fenway Sports Group a Damien Comolli sa rozhodli zariskovať. Carrolla priviedli o polroka skôr, za vyššiu čiastku. Pevne verím, že Andy po udravení začne splácať rekordnú sumu bude pokračovať vo famóznych výkonoch a góloch z tejto sezóny. Hádam z neho nebude nový Robbie Keane a pomôže nám aj v Európskej Lige (stále mi nie je jasné, či v nej bude môcť Suárez nastúpiť).

Celkovo som s uplynulým prestupovým obdobím spokojný. V lete môže prísť k toľko očakávanej a potrebnej prestavbe kádra. O tom ale niekedy nabudúce.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook