pivovar helf

Liverpoolští fanoušci přenesli svůj boj na internet

Blog Dana Roana ukazuje, že v době moderních technologií má každý jednotlivý fanoušek LFC kdekoliv na světě možnost ovlivnit dění okolo svého klubu.

Zdá se, že se fanoušci Liverpoolu inspirovali způsobem, jakým Barack Obama v roce 2008 využil internet k tomu, aby se probojoval do Bílého Domu. Za použití internetových sociálních sítí, blogů, virálních e-mailových kampaní a online videozáznamů vytvořil tehdejší prezidentský kandidát obrovskou síť příznivců. Nyní se liverpoolští nejvěrnější pokoušejí o něco podobného v době, kdy se sága okolo vlastnictví jejich klubu blíží do kritického momentu.

S tím, jak se blíží říjnový termín splacení dluhu a hlavní financiér Royal Bank of Scotland (RBS) se bude muset rozhodnout zda od Gilleta a Hickse převzít kontrolu nad LFC, fanoušci stupňují kampaň, která má americké majitele vytlačit z klubu.

Za použití internetu mobilizují fanouškovskou základnu a lobují u finančních institucí, které by potenciálně mohly pomoci Gilletovi a Hicksovi udržet si kontrolu nad LFC. Doufají, že si vynutí prodej klubu a získají důležité slovo v jeho budoucím směřování.

Nedávno byl Tom Hicks fanouškem vyfotografován jak sedí na lavičce na Manhattanu před kancelářemi investičních bank JP Morgan a Deutsche Bank. Fanoušek pak fotografii poslal přes Blackberry svojí manželce, a ta jej dala na svůj Twitter.


Hicks na lavičce na Manhattanu. Shání refinancování pro LFC?

Tisíce mil odtud v Liverpoolu taxikář Alan Kayll, vedoucí člen nezávislé fanouškovské organizace Kop Faithful , viděl tento snímek a rychle se dal do práce. Napsal dopis naléhající na obě banky, aby neposkytovali Hicksovi financování a umístil jej spolu s e-mailovými adresami členů jejich vedení na internet. Brzy byly emaliové schránky top manažerů obou institucí bombardovány tisíci e-maily.

Kayll odmítá, že by toto dobře organizované radikální hnutí bylo přehnané a mohlo ohrozit reputaci klubu. Hlavní stránka webu Kop Faithfull nese logo RBS potřísněné krví a pod ním nápis „Půjdeme tak daleko, jak bude potřeba.“

„Nikomu nevyhrožujeme, pouze se snažíme informovat bankéře o tom, jak Gillet s Hicksem škodí nejen klubu, ale celé komunitě. U nás v Kop Faithfull se zaměřujeme na banky, abychom zabránili poskytnutí refinancování současným vlastníkům. Vysvětlujeme bankéřům, proč by je neměli podržet u moci v LFC.“

„Když se dozvíme, že Hicks má schůzku v bance, můžeme během několika minut mobilizovat tisíce fanoušků přes diskusní fóra a internetové sociální sítě jako je Twitter nebo Facebook. Záhy nato jsou bankovní e-mailové systémy zahlceny. Máme k dispozici zpravodajskou síť, která nás drží o krok napřed. Liverpoolští fanoušci jsou všude, a jakmile získáme informaci, jsme schopni jednat rychle.“

 

Hicks nedávno zjistil, že hedgeový fond GSO Capital, vlastněný firmou Blackstone, mu nepomůže přefinancovat dluh vůči RBS. Jakmile Texasanovy vyjednávání s touto firmou poskytující restrukturalizační úvěry unikly na veřejnost, Liverpoolští fanoušci podnikli akci.

„Mám z dobrých zdrojů, že Stephen Schwarzman, miliardář a vlastník Blackstone dostal 7000 e-mailů, které na něj naléhaly, aby ukončil vyjednávání,“ říká Kayll. „Slyšel jsem, že jejich počítačový systém se pod tíhou e-mailů od fanoušků zhroutil.“

Do jaké míry virální kapmaň skutečně funguje je těžké posoudit, ale rozhovory s Hicksem byly ze strany GSO Capital promptně ukončeny. Kayll nepochybuje o příčině. „Naše úsilí mělo velký vliv,“ tvrdí.

Kop Faithfull nyní zaměřuje svoje snahy na RBS. Fanoušci byli vyzváni, aby e-mailovali do banky a apelovali na její manažery, aby rozhodli proti dalšímu prodloužení půjčky Gilletovi a Hicksovi a namísto toho převzali kontrolu nad Anfieldem.

„Obáváme se toho, že RBS vydělává tak velké sumy na úrocích a poplatcích z prodlení , že bude chtít dát Gilletovi a Hicksovi další čas,“ vysvětluje Kayll. „Plánujeme vyvinout co největší možný tlak mezi dnešním dnem a polovinou října, kdy má dojít k rozhodnutí. Pokud jim dají další odklad, obávám se, že to bude začátek konce Liverpool FC. Dostávají od liverpoolských fanoušků 10,000 e-mailů týdně.“

RBS se stále může rozhodnout prodloužit američanům splatnost úvěru, ale kampaň Kop Faithfull znamená, že banka si je vědoma, že jí v takovém případě hrozí bojkot fanoušků - a potenciální ztráta tisíců klientů.

Mezitím, nově sjednocená skupina fanoušků Spirit of Shankly-Share Liverpool je dalším ohniskem boje liverpoolských fanoušků. Organizace, která nyní zahrnuje 50,000 registrovaných členů po celém světě, stupňuje snahu získat 50 milionů liber k zakoupení minoritního podílu ve spolupráci s budoucím novým vlastníkem.

Za účelem podpory SOS-SL vznikla řada dalších nezávislých fanouškovských skupin jako Save LFC a Kop Faithfull. Internetové stránky a diskusní fóra jako The Liverpool Way, Red and White Kop, Anfield Online, The Rattle, This Is Anfield, Well Red a Anfield Road poskytují prostor k vyjádření se obyčejným fandům.

Save LFC se prezentuje jako skupina zaměřená na komunikaci, jejímž cílem je osvěta a informování ve prospěch správného vlastnictví. Používá sociální sítě jako Facebook a Twitter, stejně jako vlastní diskusní fórum k tomu, aby členy informovala o posledním vývoji.

„Jsme zaměřeni na propagandu, virální marketing a infografiku, abychom rozšiřovali členskou základnu a informovali o tom, co se děje v klubu,“ říká Roy Henderson, 36letý IT pracovník z Dundee a vedoucí člen SaveLFC.

„Vytvořili jsme sdělení v různých mediálních formátech, včetně dokumentárního videa. Máme 27,000 členů, které jsme schopni rychle kontaktovat v době klíčových událostí.“ 

Protest na stadionu po zápase se Sunderlandem

Tradice a dědictví jsou pro liverpoolské fanoušky důležité, ale je zjevné, že jsou také ochotni využít nejnovější formy digitální technologií, aby dosáhli svého cíle.

„Různé skupiny se učí, jak spolupracovat a budovat společnou platformu, která umožní tisícům fanoušků reagovat rychle, když se objeví nová zpráva nebo dobrá myšlenka,“ poznamenává Henderson.

„Je úžasné jak mnoho rozdílných lidí z odlišných skupin populace se dokáže spojit. Máme akademiky, finanční experty, filmové režiséry, právníky, spisovatele, grafické designéry, či dokonce multimilionáře.“

„Pomocí internetu došlo k dosud nevídané mobilizaci liverpoolských fanoušků. Byla navržena protestní trička, zorganizována plakátová kampaň, vydán single, jsou publikovány on-line magazíny, vytvořeny kontakty na média. Nové technologie a média umožnily globální kampaň na podporu našich zájmů.“

„Mnoho z nás má kontakty na členy parlamentu a bohaté jednotlivce. Hnutí je postupně stále více integrováno, lépe financováno a plánováno.“

Síla interentu již vedla k odchodu jednoho člena Hicksovy rodiny – Toma Hickse Juniora. Po tom, co poslal urážlivý e-mail Stephenu Hornerovi, prominentnímu členu Kop Faithfull, byl nucen rezignovat na členství ve správní radě. Sílící hnutí liverpoolských fans nyní doufá, že kolektivní úsilí v kyberprostoru povede i k odchodu Toma Hickse Seniora.Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook