pivovar helf

Nečinnost byla až příliš dlouho výhodou pro Hickse a Gilleta

Tony Barrett z The Times o tom, proč je čas postavit se současným majitelům.

Žádné finance, žádný nový stadion, žádná výrazná známka toho, že by někdo od Gilleta a Hickse klub kupoval, žádná investice do posílení hráčského kádru, žádný kvalitní parťák pro Fernanda Torrese, žádná šance v honbě za titulem, žádná kreativita v útoku a už vůbec žádný náznak zlepšení.

Bylo by snadné kritizovat Liverpool a tvrdit, že naděje a spokojenost, které panovaly v létě, se vytratí hned, jakmile půjde do tuhého, hned jak dojde na první ligová utkání. Ale učinit tak by znamenalo podbízet se a nepřiměřeně cenit názory těch, kdo tvrdili, že Liverpool na to nemá.

Na druhou stranu, tohle už je absolutní krize.

Jediná pozitivní věc je ta, že si to více a více lidí začíná uvědomovat. I když se na první pohled zdá, že je všechno v pořádku, zejména pokud člověk poslouchá Jamieho Redknappa, jenž tvrdí, že největším problémem Liverpoolu je pouze Torresova mizerná forma. Ta ale bohužel není tím pravým a už vůbec ne jediným důvodem současného stavu.

Začíná vycházet najevo, že s nejúspěšnějším klubem britské historie to vypadá bledě. Bleději, než kdy předtím.

Možná to lze přičíst tomu, jaký dojem zanechalo působení Rafaela Beniteze. Možná že odchod manažera, jehož angažmá lidi ohledně Liverpoolu spíše rozdělovalo, pomohl k tomu, že teď se teprve lidé dokážou soustředit na problémy týkající se klubu. Teď totiž lze diskutovat o přestupové problematice týmu, aniž by jí jeden používal jako argument pro a druhý jako argument proti španělskému trenérovi.

Dokonce někteří z těch, kdo se záměrně vyhýbali otázce vlastnictví klubu po více, než několik posledních let, se jí začali věnovat a i když opožděně tvrdí, že za podmínek, které v klubu panují, by žádný manažer nedokázal odvézt dobrou práci.

Náhle se dokonce stalo trendem vinit Gilleta a Hickse, zkoumat jejich záměry a volat po jejich odstranění z pozice vlastníků klubu. A to je jedině dobře.

Postoj veřejnosti sehraje klíčovou roli v tom, jak vyzní události nastávajících týdnů a měsíců. Jakákoliv nerozhodnost týkající se jejího postoje a protestů proti Gilletu a Hicksovi pouze usnadní Royal Bank of Scotland udělit odklad, který by znamenal pouze další ohrožení klubu, který nikdy neměl padnout do spárů těch dvou Američanů.

Nečinnost byla příliš dlouho výhodou pro Hickse a Gilleta. Vraťme se zpět do roku 2008, kdy po remíze s Havant & Waterlooville v utkání FA cupu zněly z the Kop chorály vyjadřující nespokojenost s americkými majiteli. Toto volání po změně však někteří přijali lhostejně a někteří jej dokonce odmítali.

Celkově vzato bylo spíše přičteno neúspěchu klubu v daném zápase a postupně utichlo. To ticho bylo přesně to, co chtěli Gillet a Hicks slyšet. Dodávalo jim to jistotu, že jakýkoliv projev odpor k nim se střetne hlavně s neochotou kolektivu, který by pouze jako jeden celek dokázal situaci změnit.

Dva roky poté je již situace na hraně. Může jí zvrátit dluh, který je nyní popisován jako toxický.

Dodnes se spekuluje o tom, zda filozof Edmund Burke skutečně prohlásil že: Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic." Ale nehledě na to, kdo to prohlásil, tyto slova platí pro Liverpool a vystihují strnulost, v níž se nachází.

Faktem je, že příliš mnoho lidí, kteří mohli, neudělali vůbec nic. Důvody pro to měly různé, ať už nechtěli tropit povyk okolo situace klubu a stavět jej do špatného světla aby se nakonec třeba ukázalo, že to bylo neprávem, nebo prostě nevěřili, že situace je opravdu tak zlá, jak mnozí kritici Gilleta a Hickse naznačovali.

 

Pocit, že hlavní překážka zůstala stále neodstraněna, přetrval poté, co 31. srpna zaznamenal oficiální web klubu rekord v počtu přihlášení za den. Více než půl milionu lidí doufalo, že zde najdou zprávu oznamující, že klub získal kvalitního hráče, jenž by podpořil Torrese v útoku, ještě před tím, než se přestupové okno s prásknutím zavře. To se ale nestalo.

Jsou zkrátka chvíle kdy, kráčet dál s nadějí v srdci není to nejvhodnější. Někdy je totiž lepší dát předost logice a toto byl jeden z těch momentů. Díky finanční politice Liverpoolu byla totiž pravděpodobnost, že získáme opravdu kvalitního útočníka stejně vysoká, jako pravděpodobnost, že Hodgson bude někdy vyrukovat na hřišti soupeře s útočnou sestavou.

Což ovšem neznamená, že by náš současný manažer měl nést odpovědnost za problémy, kterým klub nyní čelí. On je pouze zdědil, nevytvořil je.

Jediné co mu zbývá, je snažit se, aby klub z dané situace vyvedl. Což bude nelehký úkol. Ti kdo si však myslí, že by Hodgson měl nést za naše výsledky plnou odpovědnost, protože věděl, do čeho jde, by si měli uvědomit, že ho na Anfield Road nepřivedly peníze (ty tady už stejně nikdo nemá), ani sláva (tu u nás taky hned tak někdo neprožije), nýbrž jméno, reputace a historie klubu, o kterém je přesvědčen, že je historicky jedním z nejlepších na světě.

Pokud by Roy chtěl, mohl dále pobírat plat od Mohammeda Al-Fayeda, dokud by neodešel do důchodu, nebo nedostal místo u anglické reprezentace. Mohl si dál užívat relativně snadný život v Surrey s vědomím, že od Fulham use stejně nečeká víc, než že se udrží v Premier League a případně zasáhne do nějakých těch pohárových bojů.

Místo toho přijal výzvu stát se trenérem Liverpoolu se vším, co to obnáší-politiku, finanční omezení a nejistotu. Tehdy, když se ostatní manažeři zalekli a daly ruce pryč od tohoto týmu, dokud nebudou Gillet a Hicks nahrazeni.

Ukousl si příliš velké sousto?

Dost možná a je zřejmě, že už jenom velikost úkolů, které musí vyřešit, na něho dopadla, pokud tedy jeho snahy o snížení očekávání máme brát vážně.

Pouze čas ukáže, jestli Hodgson celou situaci zvládne a už pouze fakt, že se o to pokouší bez dostatečné finanční podpory, se kterou by mohl provést potřebné změny, bude jeho šance na úspěch snižovat. Alespoň si však zaslouží tolik prostoru a podpory, kolik bylo poskytnuto jeho předchůdci.

Ti kdo věřili, že odvolání Beniteze bude všelékem na všechny problémy Liverpoolu, patří pravděpodobně k těm, kdo by volali instalatéra kvůli opravě kapajícího kohoutku v době, kdy se dům již bortí v základech. Jejich pošetilost jenom podtrhují bídné výkony týmu, jako ten v Birminghamu a další předešlá mizerná vystoupení proti West Bromwich Albion a Manchester City.

To není obhajoba Beniteze, nebo dokonce argument proti jeho odvolání.

Nemá smysl zaujímat nějaké extrémní stanovisko ohledně trenéra, nehledě na to, že nejpalčivější problémy pocházejí od jeho vlastníků, nikoliv z kanceláře manažera klubu.

Ale jakékoliv myšlenky na to, že změna manažera zapříčiní okamžité zlepšení formy a přinese štěstí ve hře na naši stranu, jsou jenom zbožná přání, která tu byla vždy. Jak sám Hodgson prohlásil, on není žádný "kouzelník s magickou hůlkou".

Bez potřebných financí na přestupy totiž nemá šanci koupit kvalitního parťáka k Torresovi a nemůže získat další potřebné posily do týmu, který už má delší dobu velmi slabou lavičku. (To díky nedostatku peněz a špatné přestupní politice let minulých). Upřímně řečeno, Hodgsonův tým se špičce Premier League, šířkou kvalitního kádru nemůže rovnat.

Pouze, pokud budou Gillet a Hicks z klubu odstraněni a nahrazeni majiteli, kteří budou mít zájem investovat do klubu, dostane Hodgson opravdovou šanci.

Situace na Anfield Road je zlá, velmi zlá. To je důvod, proč je nutné, aby všichni, kdo si klubu váží, vyvinuli tlak na RBS a pomohli tak zajistit, že sice opožděně, ale přece udělá banka správnou věc a zajistí, že Liverpool Football Club nezůstane nadále v nesprávných rukou.

O správnosti tohoto rozhodnutí nemůže být pochyb.

Tony Barrett, The Times

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook