pivovar helf

Kde to všechno začalo?

Liverpool FC je nyní v období, které patří k jedním z nejhorších v historii, co se výsledků, výkonnosti a rozpoložení klubu týče.

 

Řada fans si myslela, že poté, co byl na trenérskou židli jmenován Roy Hodgson a přišly zvučné posily jako Joe Cole a Meireles, tak se vše jediným mávnutím otočí a LFC bude sbírat trofeje. To vše ještě bylo umocněno faktem, že se celé léto hodně hovořilo o prodeji klubu novému majiteli, který by chtěl LFC konečně vrátit tam, kam patří.

Ale tenhle sen se začal rozplývat někdy u konce přestupového období, kdy jsme ztratili Javiera Mascherana a peníze, které jsme utržili, jsme opět nedokázali zpátky napumpovat do kádru. K tomu se přidá ještě neúspěšný prodej klubu a současné výkony a jsme snad ještě v horší situaci než minulý rok, i když celá sezóna je ještě před námi.

Ale kde byl ten zlomový okamžik? Kdo je za to všechno odpovědný? Co se s LFC stalo? To Benítez zničil klub, Američané, Purslow, hráči? Co se to děje? Pro odpověd si musíme dojít o pár let dozadu, hlouběji než nás krize vlastně zasáhla.

Byl to rok 2007 a prodej klubu dvou Američanům. Moores nás ujišťoval, že klub prodá tomu, kdo ho posune dál, kdo bude moct dál investovat do kádru, kdo postaví stadion a kdo tak posune klub zas o krok dopředu. I přes tato ujištění a i přesto, že řada lidí, včetně Benítéze varovala před tím, kde ti dva jsou, tak Moores prodal klub právě jim. Jak sám říká, klub dlouho hledal toho pravého kupce a o to víc je zvláštní, že i laik poznal, když se podíval  jak Hicksovi a Gilletovi obchody fungují, že Moores prodal klub právě jim.

Ale ano, Američané už tady byli. Slibovali nám nový stadion, nákup světových hvězd a trofeje. Zůstalo u slibů, za 200 milionů liber nám ukázali maketu stadionu a virtuální prohlídku, čistou investici do kádru v sezóně 2007, kdy si na půjčili na Torrese a přivedli z Nizozemska Ryana Babela. Od té doby investice do kádru byli nulové, přesněji řečeno záporné, toto léto není vyjímkou. A to je dá se říct příčina, finanční situace není optimální, není stabilní a klub je rád, že funguje, ještě na to, aby se posouval dál, jak si fanoušci přejí.

Rafa byl často kritizován za rotování hráčů, to se ale příchodem amerických kovbojů změnilo, Rafa už neměl tak široký kádr. To mělo ale opačný účinek na kádr, který se tak sehrál a prakticky v každém zápase hrál ve stejném složení, vrcholem byla fantastická sezóna 2008/09. Kdy chyběl jen kousíček, každý věděl, že kostra týmu je postavená správně a i sám Torres řekl, že je potřeba jen tým doplnit, posílit a zkvalitnit. A je to tady léto 2009, zlomový okamžik. Odchod Xabiho Alonsa a nedostatečná náhrada.

Nechci, aby to vyznělo tak, že všechno stálo jen na Xabim, ono je za tímto odchodem toho mnohem více, co LFC tak zasáhlo. Liverpool chtěl bojovat o titul v PL a o poháry na všech frontách. Místo ale posilnění kádru, přišlo oslabení. Xabi odchází, Rafa se ho snažil udržet, ale nevyšlo, volání Španělského velkoklubu je pro Španěla, který je už v Anglii několik let, příliš silné a pro Španěla to znamená vrchol kariéry. Nahradit světového záložníka s cenou 30 milionů liber, který přesně zapadal do systému, který Rafa týmu naordinoval. LFC díky majitelům není dostatečně silný, aby tuto díru ihned zapláclo a tak se musel spolehnout na narychlo přivedeného Aquilaniho, který téměř rok nehrál nebo musel šáhnout po mladém Lucasovi.

Sezóna začala, LFC vsoupil do sezóny 2008/09 výsledkově slabě, jenže výkonově to nebylo špatné, výprasky 4:0, 6:1, fotbal na který se dalo dívat, hra pod kontrolou. Jenže pak se to začalo sypat. Začali nás srážet individuální chyby a poté i zranění, kádr nebyl tak široký a LFC se snaží vlastně až do dnešních dnů najít cestu z toho začarovaného kruhu. Tato cesta trvá už přes rok a LFC více klesá, už nejsou výsledky, není výkon, nejsou posily, nejsou peníze, nový majitelé.

Vede z toho jen jediná cesta, změna majitelů. Tím to začalo a tím to může jen skončit.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook