pivovar helf

Calamity Tom a jeho investice do sportu

Nikdy bych se nenadál toho, že budu mít něco společného s baseballovými fandy Texas Rangers. Dnes spolu máme společného známého, o kterém bychom raději nikdy v životě neslyšeli – Toma Hickse.

Tom Hicks je podnikatel aktivní v oblasti private equity investic. Vybudoval v Dallasu investiční firmu Hicks, Muse, Tate & Furst. Firma byla v 90.letech velmi úspěšná a Hicks nadělal jmění na sérii tzv.leverage buy-outů. Jde o agresivní investiční strategii, kdy firma je koupena na dluh a úvěr na její pořízení se natlačí do samotné firmy, která ho ze svých výnosů splácí. Investor poté firmu prodá a realizuje vysokou návratnost investovaného kapitálu díky nízké nebo nulové počáteční investici.

Koncem 90.let však Hicks, bohužel, obrátil svoji pozornost ke sportu. Postupně vstoupil do brazilského fotbalového klubu Corinthinians, baseballového teamu Texas Rangers, hokejových Dallas Stars a naposledy Liverpool FC. Dnes tuto sféru opouští. Oznámil, že sport nikdy nebyl jeho primárním businessem a že systematicky prodává všechna sportovní aktiva. Jeho výsledky jsou, když se vyjádříme hodně diplomaticky, smíšené. Podle svých slov očekává, že na Dallas Stars a Texas Rangers prodělá stovky milionů dolarů, které chce získat zpět z prodeje liverpoolského fotbalového klubu.

Pojďme se podívat na hlavní Hicksovy zářezy na pažbě.

Jak se Tom stal nejnenáviděnějším mužem baseballu

V r.1998 Tom Hicks koupil Texas Rangers za 250 milionů dolarů. Zpočátku šly věci dobře a Texas Rangers v letech 1998 a 1999 vyhráli západní divizi American League. Nikdy se však neprosadili ve Světové sérii.

Cestu k bankrotu nastoupili před deseti lety. Hicks angažoval hráče Alexe Rodrigueze (zvaný A-Rod) v rekordním kontraktu za 252 milionů dolarů. Rangers ale skončili třikrát na posledním místě ve své divizi a A-Rod byl v r.2004 poslán do New York Yankees. Následovala série dalších chybných rozhodnutí a léta mismanagementu. Hicksova firma HSG vlastnící Texas Rangers postupně navršila dluhy ve výši 525 milionů dolarů (asi největší trapas byla půjčka na mzdy), které před rokem přestala splácet. Minulý měsíc Texas Rangers ohlásili bankrot. Pozorovatelé se shodují, že hlavním důvodem krachu bylo nadměrné používání dluhového financování.

Momentálně probíhá spor o to, kolik při vypořádádní získají věřitelé a kolik Hicks. HSG dluží asi 40 věřitelům, z nichž největším z řad jednotlivců je A-Rod s 25 miliony liber. Zatímco zájmy jednotlivých věřitelů jsou různé, v jednom se vzácně shodují: chtějí, aby Hicks zaplatil a zaplatil draze. „Chtějí více než jen z něj dostat své peníze zpět,“ říká zasvěcený zdroj, „chtějí ho ztrapnit.“

 

Tomova popularita dnes rámuje břehy Atlantiku

 

Jak chtěl Tom pozvednout brazilský fotbal

V roce 1999 koupil Hicks za velké publicity brazilský fotbalový klub Corinthians. Vstup do klubu provázely sliby velkých investic do nákupu hráčů a stavby nového stadionu pro 45 tisíc sedících diváků (že by mi to něco připomínalo?). V době nákupu byl Corinthians mistrem Brazílie. Počáteční investice do prodloužení stávajících hráčských smluv a nákup jednoho či dvou posil umožnila klubu titul v následujícím roce obhájit.

Ve snaze dosáhnout rychlých zisků, začal Hicks prodávat přestupová práva k hvězdám teamu a učinil bizarní rozhodnutí změnit tradiční klubové barvy. Znepřátelil si fanoušky a navrch přišly finanční problémy a spory s brazilskými spoluvlastníky, které vedly k jeho odchodu z klubu. Investice do stavby stadionu se samozřejmě nikdy neuskutečnila.

Vyvrcholením finačních potíží vzniklých v Hicksově éře byl sestup do druhé ligy v roce 2007 – poprvé v historii klubu. A výsledek pro Hickse? Zainvestoval asi 500 milionů dolarů a během 2 let ohlásil bankrot.

Poslední a pro nás nejsmutnější kapitola – LFC

Bohužel pro nás, Tomovi tato zkušenost nestačila. Dokonce si, zdá se, fotbal oblíbil. Koncem roku 2006 se v jeho hledáčku objevil Liverpool FC a přizval si k tomu i kamaráda. Možná tenkrát došlo k následující konverzací:

Poslyš Georgi, nešel bys do socceru?“

Cože? Já myslel, že je to sport pro ženský a pro Latinos.“

Co tě vede? Už se to vzmáhá i u nás, do Států prý má jít hrát i tenhleten, jak se jen jmenuje... Victor Beckham. Ten chlap už snad prodal víc parfémů než Naomi Campbell.“

Hmm, ale stejně je to divnej sport. Známej na golfu mi říkal, že se to hraje na hrubý čas a nejsou tam commercial breaks.“

Ale přesto se tam točej velký prachy. Glazer už investoval do nějakýho Manchester United.“

Glazer? Tak to bychom do toho měli jít taky. Co je k mání?“

Jakejsi Liverpool, prej velká značka. Historie, tradice a takový ty věci, znáš Anglány. Zajímal se o to Kraft, ale asi mu ty cornflakes už moc nesypou. Teď je vážným zájemcem Al Maktoum z Dubaje.“

Ten Arab bez ropy, co dělá do závodních koní? Ten se taky nasáčkuje do všeho.“

Jo ten.“

Tak toho sfouknem jak svíčku a tím jeho ručníkem si vytřem zadek. Naslibujem hory doly a je to v kapse. Kdo to profinancuje?“

Wachovia a Royal Bank of Scotland, ty dají každýmu, kdo si řekne.“

Poslední kapitola tohoto příběhu ještě není dopsána a zatím se zdá, že jen tak rychle nebude. Vypadá to totiž, že Hicks patří k té části investorů, kteří se domnívají, že dnes je trh pouze dočasně vystresovaný a v budoucnu se valuace vrátí na úrovně z období před zářím 2008. Považuje to za otázku času. Času, který nám tak strašně rychle ubíhá. A tak, zatímco Hicks sedí a čeká na „správnou cenu“, Liverpool FC chátrá před očima těch, co ho milují.

V každém případě, dosavadní scénář se velmi nápadně podobá těm předešlým: ze začátku velké sliby, na konci velké dluhy.

 

Pat a Mat se rozhodli, že se pustí do fotbalu.

 

Co se Tomovi pokazilo?

Shit happens, to víme všichni, ale pokud se něco podělá třikrát po sobě, pravděpodobně je někde systematická chyba.

V případě Hickse je problém v tom, že si svoje vzorce chování z investicí typu leverage buy-out přenesl do sportu. Jakoby nepochopil zcela základní poučku: agresívní používání dluhu je vhodné v businessech, kde je stabilní tok příjmů, nebo kde je nákladová struktura posunuta ve prospěch variabilních nákladů (tzn.že pokud poklesnou z nějakého důvodu tržby, pružně s nimi poklesnou i náklady, a zisky a cash flow se tím podaří udržet v rozumných mezích). Sport je ale naprostým opakem. Příjmy jsou extrémně volatilní díky tomu, že závisí na výkonech na hřišti ovlivněných formou hráčů a zraněními, zatímco náklady jsou převážně fixní, neboť se jedná v drtivé většině o mzdy. To způsobuje příliš vysokou operační rizikovost na to, aby firma unesla ještě riziko finanční.

S tímto názorem nejsem osamocen. Steven N.Kaplan, profesor financí na University of Chicago Booth School of Business k tomu poznamenává: „Úspěch ve sportovním businessu je otázkou operační excelence. Potřebuje inženýry provozu, nikoliv finanční inženýry jako je Tom Hicks.“

Sám Hicks říká, že odchází ze sportu protože podnikání v něm s sebou nese nedostatek soukromí, který on a jeho rodina již nechce dále podstupovat. Ve skutečnosti je ale potíž spíše v tom, že jeho model podnikání ve všech sportovních investicích fatálně selhal.

Kdyby problém Hickse a Gilleta byl jen v chamtivosti, mohli bychom si ještě gratulovat. Bohužel, vše nasvědčuje tomu, že to, co sledujeme je příběh nekompetentnosti, což je mnohonásobně horší. A když se nekompetentnost ještě spojí s chamtivostí, uvolňuje se energie, která může konkurovat výbuchu jaderné bomby.

 

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook