pivovar helf

Thiago je hlavolam ....

Blog3

Thiago je hlavolam, ktorý Liverpool vyrieši a nakoniec z neho bude ťažiť.

 

Pred utorňajším víťazstvom nad Lipskom sa vždy zaujímavý Arsene Wenger vyjadril k Thiagovmu vplyvu na Liverpool a priniesol pútavý postreh.

Wenger naznačil, že Thiago je výsledkom situácie, kedy sa veľmi dobrý tím skúsi ešte zlepšiť a pridať niečo nové, aby dosiahol ešte viac. V tomto prípade skúsil Liverpool pridať extrémne technického, šikovného stredového tvorcu/režiséra do pracovitej, fyzicky zdatnej, pozične chytrej zostavy.

“Liverpool bol v zálohe veľmi “hladný” a agresívny,” povedal. “Ako manažér premýšľate – chcem zlepšiť tento tím, tak pridám technického hráča…keď pridáte technického hráča, stratíte agresivitu v zálohe a tým zničíte časť sily Liverpoolu. Dnes majú určite menšiu kapacitu na vybojovanie stratených lôpt a kvôli tomu viac trpia. Čiže, občas, keď chcete tím zlepšiť, najskôr ho v niečom zhoršíte.”

Väčšinu času, keď sa odborníci vyjadrujú k nejakému hráčovi Liverpoolu vzhľadom na našu dobrú alebo zlú formu, neberieme to až tak vážne, ale Wengerova myšlienka je trefná a možno viac presvedčivá vzhľadom na to, že často skúšal robiť ústupky a prerobiť víťazné tímy Arsenalu, až ich celkom obral o fyzickú silu. Namiesto hráčov ako Patrick Vieira zrazu mali hráčov ako Andrej Aršavin. Namiesto hráčov ako Emanuel Petit mali zrazu hráčov ako Alexandr Hleb, a tak ďalej.

Ale táto teória nevystihuje situáciu, v ktorej bol Thiago počas svojho príchodu. Je to síce malá vzorka, ale počas 62 minút, ktoré Španiel odohral s Virgilom van Dijkom za chrbtom, Liverpool skóroval 2 góly na Stamford Bridge, nedostal ani jeden, a dal tiež gól v Goodison Parku. Protivníci sa takmer ani nedostali k lopte vďaka našej vysokej línii, pressingu a skvelej práci s loptou. (Všetci vieme, čo sa stalo po van Dijkovom vynútenom odchode po 17 minútach proti Evertonu – táto chvíľa do veľkej miery rozhodla o našej sezóne.)

V to popludnie sa Thiago iba vracal späť po koronavíruse, a pár minút po tom, čo bol ocenený ako hráč zápasu za svoj inteligentný výkon na ľavej strane stredu zálohy, v ktorej s ním boli Fabinho a Jordan Henderson, ho Richarlison skosil a zranil na tri mesiace.

Tu si môžete pozrieť jeho výkon proti Evertonu:

https://twitter.com/i/status/1339901830344679424

Thiagov januárový návrat prišiel zhodou okolností súčasne s liverpoolskym fyzickým a mentálnym výbuchom, a následkom toho si tieto javy fanúšikovia a novinári príliš rýchlo spojili do vzájomnej súvislosti.

Je však potrebné spraviť poriadnu analýzu Thiagových minút v červenom drese; čo zatiaľ predviedol a ako môže Liverpool dostať to najlepšie z nepochybne svetového talentu, jedného z najviac oku lahodiacich záložníkov, ktorých sme v Liverpoole kedy videli.

Veľký problém: Thiago bez lopty

Takže, začnime s tým do oči bijúcim problémom. Thiagove bingo so žltými kartami je vtip, ktorý koluje twitterom, a porovnanie jeho a Paula Scholesa, čo sa týka bránenia, je už obohratá platňa. Jeho hlúpy faul na Harveyho Barnesa proti Leicesteru City bol spúšťačom nezmyselných siedmich minút, ktoré nasledovali – a hubová polievka, ktorú mu v to popoludnie doprial Jordan Henderson, sa stala virálnou.

Avšak včera večer proti Lipsku sa Thiago očividne snažil odoberať loptu postojačky – čo naznačuje, že trénerský tím mu povedal, aby vypustil nezmyselné sklzy. Thiago je príliš chytrý a inteligentný hráč na to, aby opakoval tú istú chybu, takže jeho zlé bránenie pripisujem tomu, že si zvyká na tempo novej ligy a novú pozíciu po dlhodobom zranení.

V Budapešti prerušil jeden protiútok chytrým vypichnutím lopty, namiesto toho, aby šiel do sklzu proti šprintujúcemu súperovi. Pamätajme nato, že Liverpool nepotrebuje, aby Thiago šiel do súbojov. Scholes vyhral 11 titulov v Premier League, hoci bez lopty bol stratený, najmä vďaka tomu, že hral s hráčmi ako Roy Keane, Michael Carrick a Nicky Butt – skvelými obrancami, ktorí túto prácu robili zaňho. Bez Hendersona a Fabinha v zálohe zobral Thiago na seba defenzívnu zodpovednosť, ktorá mu nesedí.

Hoci Sky Sports vo svojom vysielaní vypichli, že Thiago bol hráčom, ktorý sa aj v Bayerne Mníchov vždy púšťal do súbojov, nikdy nemal v priemere toľko faulov na 90 minút ako v tejto sezóne – momentálne vedie túto štatistiku v Premier League. Kombinácia toho, keď sa do zostavy vrátia naši „dríči“ svetovej kvality a toho, že Thiago sa odnaučí vletieť do súboja, by mala tento fenomén odstrániť.

Thiago na lopte: Ako využiť jeho úžasné schopnosti

Thiago je bez debaty technický génius, a má víziu a sebavedomia na rozdávanie. Žiadny hráč nedal toľko prihrávok, ktoré otvorili obranu súpera, hneď po zisku lopty. V tejto štatistike je na míle ďaleko pred Kevinom de Bruynem – a to počas doby, kedy je Thiago opisovaný ako problém v zostave!

 

Na tomto grafe môžete vidieť, ako ďaleko je pred ostatnými:

Thiago1

 

Tak prečo sme často vyzerali bez šírky na ihrisku a bez nápadu, keď Thiago v zálohe dominuje na lopte? Odpoveďou bolo väčšinou to, že súper nastúpil bez akýchkoľvek ambícii, zaparkoval autobus v 16-tke a zdržiaval hru od druhej minúty – ale to nie je niečo, na čo by sa mal Liverpool sťažovať – malo by sa to považovať za problém, ktorý treba vyriešiť.

Donedávna sme videli našich krajných obrancov iba čakať pri čiare na pomalé lopty, čo potom minimalizovalo ich šance na centre, a nakoniec iba prihrali loptu späť do stredu a začalo sa to celé odznova. Ale v našich posledných dvoch zápasoch, proti Leicesteru a Lipsku, ste si mohli všimnúť, že sme boli oveľa viac priamočiari, a vyzeralo to tak, že sme hrali rýchlejšie. Henderson, ako ľavý stopér, poslal nespočetne veľa diagonálnych pasov na Mo Salaha na pravom krídle – rovnaké prihrávky, aké zvykol dávať van Dijk – čo často vypojilo Thiaga z rozohrávky.

Ešte začiatkom januára by Hendo jednoducho posunul loptu Thiagovi 3 metre od neho, a hoci Španiel s loptou nerobil nič zlé, dalo to súperovi čas zoradiť sa a pokryť krídelné nábehy Salaha a Sadia Maného. Thiago potrebuje byť menej na lopte, než bol počas niektorých našich januárovych patových situácii – aby keď sa k nemu lopta dostane, neboli súperi už zoradení a pripravení reagovať na jeho neskutočnú schopnosť nájsť bežiaceho spoluhráča alebo jednoducho kohokoľvek prostredníctvom jeho ikonických prudkých prihrávok priamo na nohu.

Ako sa môže tím prispôsobiť Thiagovi, a ako sa môže on prispôsobiť nám

Hlavným problémom počas januára a začiatku februára bolo chýbajúce sebavedomie útočnej trojice (okrem Salaha), záloha robila stále to isté dokola: získala loptu a prihrávala do nohy, nie do behu. Gini Wijnaldum nenabiehal do 16-tky, Thiago nenabiehal do 16-tky, a ani James Milner, ani Curtis Jones, aj keď to sa môže ešte zmeniť, keď bude rásť ako hráč.

Thiago v stredovej trojici potrebuje hráča, ktorý získa späť loptu (Fabinho alebo Henderson na pozícii 6tky) a všestranného záložníka, ktorý pokryje obrovský priestor a potenciálne bude nabiehať za útočníkov, alebo aspoň do 16-tky. Túto rolu vždy, podľa vlastných slov, miloval Henderson, ale tiež sa do nej dokonale hodí Naby Keita, a možno časom Jones. Hodí sa do nej tiež Alex Oxlade-Chamberlain, ale náš momentálny problém je, že nemáme nikoho na pozíciu 6tky, kto by umožnil Thiagovi voľnosť pohybu a režírovanie hry, pretože nás trápia zranenia.

 

Thiago2

Pokiaľ bude hrať Liverpool so stredovou trojicou, Thiago bude najlepšie fungovať s defenzívnym záložníkom a behavým záložníkom.

 

Samozrejme, toto nebola jeho pozícia v Bayerne. Tam bol na pozícii 6tky a všetko šlo cez neho. Diktoval tempo, ale Liverpool v najlepšej forme hrá rýchlejšie než Bayern, a tiež priamočiarejšie, a tímy v Bundeslige nehrajú tak zatiahnuto, ako dnešné tímy v Premier League. Thiago sa musí prispôsobiť na viac kreatívnu a menej „kontrolnú“ rolu, ktorá dovolí našim krajným obrancom diktovať tempo rýchlymi centrami a útočníkom umožní dostávať vysoké lopty z prvej. Je očividne viac než schopný dokázať to.

Thiago je očividne výnimočný futbalista a skvelý človek – ono to klapne

Viacerí hráči už opísali, aká osobnosť Thiago je, že pôsobí veľmi sebavedomo, a že zapadol do tímu. Vy by ste si neverili potom, čo ste vyhrali titul v každej z vašich posledných 10 sezón?

Do Liverpoolu prišiel dobyť ďalšie tituly a nikto by nemal spochybňovať jeho prístup, odhodlanie, alebo schopnosť prispôsobiť sa. Stal sa z neho obetný baránok zlej formy v roku 2021, ale nikto nespomenul ešte horšie výkony Giniho Wijnalduma, ktorý v lete odíde za lepšími zajtrajškami. Samozrejme, Gini dokázal svoju kvalitu počas viacerých rokov, a teraz je čas, aby Thiago dokázal to isté.

V jednote je sila, ako Thiago napísal včera na Twitteri. Dúfajme, že víťazstvo 2:0 a jeho podceňovaný výkon je prísľubom lepších zajtrajškov – zatiaľ čo The Reds budú ďalej pracovať na tom, ako využiť naozaj svetového režiséra, od ktorého sme pod Jurgenom Kloppom to najlepšie zatiaľ ešte nevideli.

Thiago3

 

 

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook