pivovar helf

LFC Women: Zhrnutie roka 2020

Blog3

 

Náš A-team momentálne zažíva úspešné obdobie, ale možno je zaujímavé si občas pripomenúť a hlavne takto na prelome rokov si zhrnúť ako sa darilo zvyšným častiam nášho obľúbeného klubu.

Tentoraz sa pozrieme na oddiel, ktorý je na tom o niečo horšie ako naše áčko, a to konkrétne ženský futbalový tím – Liverpool Football Club Women. Družstvo žien po vlaňajšom vypadnutí z najvyššej súťaže v tejto sezóne pôsobí iba v druhej najvyššej súťaži – FA Women's Championship.

V minulej sezóne 2019/2020 v najvyššej súťaži vyhrali zverenkyne Vicky Jepson z odohratých 14 zápasov iba jeden a až v desiatich prehrali. Tým pádom skončili na poslednom dvanástom mieste a prvýkrát v histórii vypadli z najvyššej súťaže, ktorú v roku 2011 spolu zakladali a dvakrát (2013, 2014) ju aj vyhrali.

Manažérkou je spomínaná 32 ročná Vicky Jepson, ktorá sa tejto pozície ujala po takmer desiatich rokoch pôsobenia v LFC. Pracovala pre charitu LFC Foundation, popritom si dopĺňala trénerské skúsenosti, od U11 cez LFC Women´s development squad až po asistentku manažéra Neila Redfearna. Následne sa po jeho odchode stala v októbri 2018 manažérkou Liverpool FC Women.

Sezóna 2019-2020 a kuriózny pád do druhej ligy

Možno by bolo dobré sa vrátiť k tomu ako došlo k zostupu našich žien do druhej ligy. Veľakrát si myslíme, že rozhodnutia VAR, rozhodcov a asociácie sú akoby smerované proti nám ale to, čo sa stalo nášmu ženskému oddielu je tiež zaujímavá pikoška. Sezóna 2019-2020 bola v marci 2020 kvôli koronavírusu prerušená, družstvá mali za sebou rôzne počty odohratých zápasov a po tom čo sa rozhodlo o nedohratí sezóny, sa museli kluby rozhodnuť čo ďalej. Mali možnosť výberu z troch riešení:

1, O postavení v tabuľke rozhodne ukazovateľ priemeru bodov na zápas, tento ukazovateľ rozhodne aj o viťazovi a o zostupujúcom

2, O postavení v tabuľke rozhodne ukazovateľ priemeru bodov na zápas ale nikto nevypadne, postúpi Aston Villa (víťaz druhej ligy) a súťaž sa rozšíri na 13 družstiev.

3,Sezóna 2019/2020 bude zrušená -  k tomuto kroku sa FA rozhodla aj pre niektoré nižšie ženské súťaže

Nakoniec sa kluby v júni rozhodli pre prvú alternatívu. O šampiónovi a o zostupujúcom teda rozhodol ukazovateľ priemeru bodov na zápas.

Upravená tabuľka potom vyzerala nasledovne:

 

LFCWomen1

 

Bolo to trpké rozhodnutie hlavne pre hráčky Liverpoolu, ktoré tým pádom zostúpili do druhej ligy ale dotklo sa to určite aj hráčok Manchestru City, ktoré mali v čase prerušenia sezóny síce viac bodov ako druhá Chelsea ale aj o jeden odohratý zápas viac. Ukazovateľ body/zápas však vyšiel lepšie pre hráčky Chelsea ktoré sa stali víťazkami sezóny 2019/2020 FA Women's Super League.

Vedenie Liverpoolu FC sa vtedy k situácii vyjadrilo, že je sklamané z rozhodnutia a dúfalo v možnosť udržať svoju pozíciu na ihrisku keďže chýbalo odohrať ešte 8 zápasov. Manažérka klubu Vicky Jepson vo svojom liste tiež odkázala fanúšikom ako verili, že majú na to aby sa dostali z posledného miesta a tým zachránili svoju pozíciu v Women's Super League. Tento pád je o to kurióznejší, že sa udial práve v sezóne, v ktorej mužský A-tím konečne vyhral vytúženú Premier League.

"Chceme hrať svoj futbal v WLS a teraz musí byť naša misia vrátiť sa tam čo najskôr. "

Pomôcť k postupu majú určite kľúčové hráčky od ktorých sa očakáva, že sú schopné strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Takou je napríklad mladá anglická reprezentantka Omorinsola Omowunmi Ajike Babajide, ktorá do Liverpool FC Women prestúpila začiatkom roka 2018 a odtvedy strelila súperom 21 gólov v 33 zápasoch. Bola tiež zvolená za Hráčku sezóny 2019-2020 v ktorej strelila vo všetkých súťažiach spolu 8 gólov (z toho síce až 4 dala v jednom zápase – proti Blackburnu v pohári).

Ďalšou kľúčovou hráčkou je 32 ročná írska reprezentantka Niamh Fahey – kapitánka  – hrajúca na pozícii stopéra príp. defenzívneho stredopoliara. K noseniu kapitánskej pásky ju predurčuje niekoľko ligových titulov, víťazstiev v FA Cup-e a zaujímavosťou je, že okrem futbalovej kariéry zaknihovala úspechy aj v Gaelic football (írske rugby). Doterajšia kapitánka Sophie Bradley-Auckland's počas roka 2020 prerušila svoju futbalovú kariéru keďže v súkromnej sfére manažuje rodinný domov dôchodcov a kvôli pandemii COVID-19 nechce ohroziť život obyvateľov domova.

Vicekapitánkou je Rachel Furness zo Severného Írska, ktorá do Liverpoolu prestúpila až v januárovom prestupovom okne 2020 ale mala na družstvo okamžitý vplyv a vo svojich prvých štyroch zápasoch strelila 4 góly, čím sa stala najúspešnejším strelcom Liverpoolu v lige.

Možné príčiny pádu

Nemôžem tvrdiť, že by som bol nejaký veľký divák zápasov nášho ženského družstva, ale každopádne podľa všetkého naše ženy hrali vlani naozaj zlý futbal – len jedno víťazstvo, 8 strelených gólov a 20 inkasovaných… po páde do druhej ligy boli majitelia z viacerých strán kritizovaní, že neinvestujú dostatočné prostriedky do ženského družstva.

Rozdiel medzi LFC Women a konkurentmi je viditeľný napríklad aj v tržbách. Tržby Liverpool FC Women dosiahli niečo ponad 1 000 000 libier, čo na ženský futbalový klub údajne nie je zlé číslo ale v porovnaní s Chelsea (3 334 604 libier) alebo s Manchester City (2 048 000 libier) je to neporovnateľne menej.

Celkovo počuť hlasy o tom, že Liverpool FC Women je zo strany majiteľov finančne aj zamestnanecky poddimenzovaný. Ako upozorňuje napríklad portál justwomenssports.com, vidieť to aj na novom krásnom tréningovom centre AXA Training Centre v Kirkby, ktorý má všetko – telocvične, bazény, rehabilitačné priestory, tenisový kurt, miestnosti na tlačové konferencie atď – okrem priestoru pre ženský oddiel. Ten trénuje v súčasnosti v The Campus - kampuse ktorý zdieľajú spolu s mužským teamom Tranmere Rovers (League Two) a svoje zápasy hrajú v Prenton Parku, domácom stánku spomínaného mužstva. Trojročná zmluva s Tranmere Rovers sa pomaly končí a vedenie hľadá možnosti, kde by mohli naše hráčky v budúcnosti trénovať. Jednou z možností by mohlo byť práve aj AXA Training Centre.

Táto poddimenzovanosť ženského teamu nie je v Liverpoole novinka – v roku 2018 sa manažérom ženského tímu stal bývalý tréner mužov Leedsu, Neil Redfearn, ale po dvoch zápasoch sezóny 2018/2019 klub opustil, s tým, že cítil slabú podporu družstva zo strany vedenia. Nahradila ho aktuálna manažérka, Vicky Jepson.

Tiež za posledné roky odišlo niekoľko kľúčových hráčok. Príklady uvádza opäť portál justwomenssports.com. Ide napríklad o Casey Stoney - bývalá hráčka Liverpoolu ukončila v roku 2018 hráčku kariéru aby sa stala súčasťou trénerského štábu Phila Nevilla pri anglickej ženskej reprezentácii. Následne v júni 2018 sa stala hlavnou trénerkou novovzniknutého ženského tímu Manchestru United. Vo svojej prvej sezóne vyhrali 18 z 20 zápasov v FA Women´s Championship a postúpili do FA Women's Super League.

Po jej nástupe do Manchestru prišiel exodus hráčok z Liverpoolu. Najprv odišla skúsená brankárka, vtedy 34 ročná Siobhan Chamberlain, ktorej vedenie Liverpoolu nepredĺžilo zmluvu a preto podpísala zmluvu s Manchestrom United. Pred tým stihla skritizovať vedenie Liverpoolu pre nedostatok ambícií.

Po nej prestúpili do Manchestru aj ďalšie hráčky – v júli Alex Greenwood, ktorá sa stala okamžite kapitánkou United (odvtedy stihla hrať aj v Lyone a teraz v Manchestri City) ďalej Martha Harris – víťazka PFA Women´s Young Player of the Year z roku 2013/2014. Spolu sa počas leta 2018 do Manchestru presťahovalo až 7 hráčok Liverpoolu (väčšinou bývalé juniorské hráčky Manchestru).

Pred aktuálnou sezónou 2020/2021 sa k opúšťajúcim hráčkam pridala Christie Murray ktorá prestúpila do Birminghamu a nezabudla pripomenúť, že hľadá miesto s novými výzvami, kde ju opäť budú baviť veci ktoré dávnejšie milovala. Podobne sa vyjadrili aj odchádzajúce Fran Kitching a Courtney Sweetman-Kirk (Sheffield United). Po minulosezónnom zostupe z tímu odišlo až 6 hráčok.

 

Aktuálna sezóna 2020/2021

V súťaži Women’s Championship bojuje o postup do najvyššej FA Women's Super League v sezóne 2020-2021 spolu 11 družstiev – Blackburn Rovers, Charlton Athletic, Coventry United, Crystal Palace, Durham, Leicester City, Liverpool FC, Lewes, London Bees, London City Lionesses, Sheffield United.

Cieľom LFC Women je postup. V dosiahnutí tohto cieľa vedenie naďalej verné manažérke Vicky Jepson. Sezónu začali dobre ale následnými remízami s Lewes, Blackburn a Durhamom a prehrou s Leicestrom si skomplikovali situáciu. Momentálne sú naše hráčky po 11 zápasoch na treťom mieste a postup, o ktorý sa v tejto sezóne bijú až 4 družstvá, bude ťažký. To nespomínam, že je otázne, či sa vôbec ženské súťaže tento rok dohrajú.

Aktuálna tabuľka:

LFCWomen2

 

Tento pohľad je pre Liverpoolske srdce o to bolestivejší, že v najvyššej ženskej súťaži  v súčasnosti kraľujú ženy Manchestru United. Nasledujú ich Arsenal, Chelsea a Manchester City, ktoré dlhodobo patria k špičke ligy – a na piatom mieste je potom dokonca Everton. Po decembrovej prehre s Durhamom v pomere 2:3 naše hráčky už vypadli aj  z aktuálneho ročníka Vitality Women´s FA Cup.

 

Optimistické slová na záver…

Nakoniec si môžeme uviesť aj vyjadrenie, ktoré dali hovorcovia Liverpoolu stanici BBC pred sezónou 2020/201 v júli 2020: "LFC Women je naďalej prioritou pre Liverpool FC a plánovanie budúcej sezóny v Championship už prebieha. Aj keď nehovoríme o finančných detailoch, za posledných päť rokov sa investície do LFC Women medziročne významne zvýšili, čo dokazuje pokračujúcu podporu a dlhodobú stratégiu tímu. Najdôležitejšie je, že LFC Women má úplnú podporu futbalového klubu, so všetkými internými oddeleniami, ktoré podporujú ženský tím na dennej báze."

Verme teda a fandime, že sa situácia v LFC Women pohne lepším smerom. Je pekné, že môžeme žiť v období kedy sa nášmu milovanému klubu darí na poli mužského futbalu, ktorý hrá samozrejme naďalej prím. Ale minimálne z hľadiska prestíže by sa patrilo docieliť aby hráčky klubu Liverpool FC ako jediné z tradičných veľkých mien nechýbali medzi elitou anglického ženského futbalu, lebo ako dodávajú vyjadrenia Liverpool Football Club: "Sme naďalej odhodlaní spolu s podporou a neustálymi investíciami zo strany klubu pomáhať tomuto tímu robiť to, čo by mal robiť každý futbalový tim Liverpoolu – vyhrávať trofeje. "

 

LFCWomen3

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook