Objev mezi tyčemi

Blog3

Do zápasu proti Wolverhamptonu jsme ještě ani zdaleka nemohli nastoupit v sestavě, která by se aspoň trochu blížila k ideálu.

Mohli jsme být naopak rádi, že do utkání mohli nastoupit od začátku aspoň Henderson a Robertson, kteří se po Ajaxu vrátili na listinu zraněných, i když zároveň bylo uvedeno, že jejich start proti vlkům je pravděpodobný. Ale lavička už byla přece jen zajímavější, a v průběhu druhé půle z ní nastoupili na hřiště TAA a Keita. Byl to takový nesmělý náznak toho, že by se konečně mohla situace s katastrofální marodkou v našem týmu začít lepšit. Radosti ale bylo v první prosincovou neděli na Anfieldu víc, protože se poprvé od března vrátili do hlediště diváci. Sice zatím zdaleka ne v takovém množství, na jaké jsme byli ještě na začátku roku zvyklí, ale i tak to bylo znát. Byl to do značné míry slavnostní okamžik, který měl podle mě velmi pozitivní vliv na výkon Liverpoolu v tomto zápase.

První poločas s námi Wolves dokázali držet krok, ale Coady, náš bývalý hráč na stoperském postu soupeře, pomohl hrubou chybou Salahovi ke vstřelení vedoucího gólu. Jinak jsme si v prvním dějství příliš šancí nevytvořili, ale moc jsme do nich nepouštěli ani soupeře. A když už se nějaká ošemetná situace před naší brankou vyskytla, tak jsme se mohli, podobně jako proti Ajaxu, plně spolehnout na mladého náhradního gólmana Kellehera, který opět podal precizní výkon. Chvíli před přestávkou nám však přesto zatrnulo, protože rozhodčí Pawson nařídil proti nám penaltu, a já jsem si v první chvíli myslel, že správně. Možná poprvé v této sezóně však bylo VAR na naší straně, protože podle mě výborně pískající arbitr po zhlédnutí záznamu pokutový kop odvolal, a do kabin jsme tedy šli s nejtěsnějším vedením.

Druhý poločas pak nabídl už od začátku atraktivnější představení. Hned v jeho úvodu jsme si vytvořili dobré šance, ale hosté měli asi po deseti minutách hry velmi silnou tříminutovku, při níž výrazně zahrozili zejména po rohových kopech. Do té doby jsem byl rád, že tyto standardní situace zahrávali tvrdohlavě nakrátko, ale jak se ukázalo, mělo to své opodstatnění. Ale vyrovnat se jim z nich nepovedlo, a naopak, hned z protiútoku Wijnaldum výstavní trefou utkání zlomil. Gól si tento hráč velmi zasloužil, byl v těchto těžkých časech veledůležitým článkem základní sestavy, odvedl při zraněních mnoha svých kolegů výbornou práci, a má velkou zásluhu na úspěchu ve skupině Champions League i na našem postavení v ligové tabulce. Určitě nejsem sám, kdo si přeje, aby z Liverpoolu po sezóně neodcházel, za sebe bych udělal vše pro to, abychom jej udrželi.

Z hlediska dalšího vývoje střetnutí s Wolverhamptonem byl druhý gól rozhodující. Dal našemu týmu křídla a vlky srazily do kolen. Od té doby jsme plně ovládli hru a přidali další dva krásné góly. Nejprve jsme po vzoru hostí zahráli nakrátko roh, po němž Salah perfektně posadil míč na hlavu Matipa a bylo 3:0, no a čtvrtý gól byl vlastní. Zařídil jej jeden z navrátilců do sestavy, TAA, svým klasickým způsobem. Tyto jeho parádní přihrávky z křídla nám v minulých zápasech také hodně chyběly. Hosté mohli 10 minut před koncem vstřelit aspoň čestný úspěch, ale Kelleher byl znovu proti. Celkově však byl druhý poločas plně v naší režii, a jak už jsem uvedl, jsem si jist, že k tomu pomohla i ta hrstka fanoušků, která utkání sledovala z The Kop. Když měli hráči zase po dlouhé době pro koho naživo hrát, tak na nich byla vidět větší radost ze hry. A pokud diváků bude postupně přibývat a začne se nám konečně také vyprazdňovat marodka, tak jsem přesvědčen, že té radosti bude stále víc a víc.

Nicméně tři dny poté, co jsme zdolali anglické vlky, tak jsme jeli do Dánska odehrát s tamními vlky poslední střetnutí skupinové fáze Ligy mistrů. Nemusím ani připomínat, že o našem postupu z prvního místa už bylo po předchozím kole rozhodnuto, a že se tedy jednalo o pouhou formalitu. Vzhledem k této skutečnosti, a také vzhledem nabitému kalendáři, a velkému množství zraněných hráčů jsem čekal co nejúspornější sestavu. A to tím spíš, že styl hry Midtyjllandu, tak jak jsem si jej pamatoval z prvního zápasu, mohl naši marodku ještě rozšířit. Silně kombinovaná sestava sice podle očekávání nastoupila, nakonec se ale na hřišti objevily prakticky všechny naše zdravé opory, i když většina odehrála maximálně poločas. Všechno začalo nejlépe, jak mohlo, Salah dal hned v první minutě gól, a celý první poločas se zdálo, že bychom mohli i ve značně oslabené sestavě vyhrát i v Dánsku. Je sice pravda, že zhruba od 30. minuty se domácí začali osmělovat, a klidně mohli vyrovnat, hlavně ve chvíli, kdy Fabinho musel zastoupit Kellehera na brankové čáře. Ale i my jsme měli šance a mohli vedení navýšit.

Do druhého poločasu pak nastoupili domácí s obrovskou vůlí porvat se o co nejúspěšnější výsledek, přičemž jim nahrálo vystřídání Fabinha. Bohužel jsme se nechali po přestávce hned od prvních okamžiků zatlačit, vůbec jsme se nedostali za celé druhé dějství do tempa, a nepomohlo nám ani to, že na hřiště postupně přicházeli hráči, kteří většinou hrávají v základu. Domácí byli zkrátka po přestávce jasně lepší, a můžeme být rádi, že dokázali jen vyrovnat po penaltě, kterou jim přisoudil VAR. S tím už máme letos hodně nepříjemných zkušeností, ale tentokrát proti rozhodnutím na základě videa nic nenamítám, a to ani proti zmíněnému penaltovému, ani proti dvěma dalším, z nichž jedno nás potěšilo, zatímco druhé už méně.

Jestli je někdo ze zápasu proti Midtyjllandu zklamán, tak je dobré připomenout, že neměl žádný velký význam, a brzy se na něj zapomene. Samozřejmě vždycky chci uspět, zvláště když jde o Ligu mistrů, ale v naší situaci bylo v Dánsku nejdůležitější, aby nám nepřibyli další marodi. Z tohoto pohledu doufám, že Tsmikasovo zranění nebude vážné, a hlavně že Fabinho střídal z důvodu šetření. Když jsem totiž viděl, jak domácí chodili hlavně po přestávce do soubojů, tak jsem měl vážné obavy, že se to zase neobejde beze ztrát na hráčském materiálu. Šrámy si jistě mnoho Kloppových svěřenců z tohoto střetnutí odneslo, ale věřme, že se dají do neděle dohromady. Takže sice hlavně v druhé půli špatný výkon, ale v takovém zápase z toho nemusíme dělat vědu.

Na závěr věnuji několik řádků nejpříjemnějšímu překvapení prosincových zápasů. Po zranění Alissona před zápasem s Ajaxem zavládlo v našich řadách dost velké zděšení, protože po rozpadu obranné a středové formace potřebujme víc, než kdy jindy mít jistotu v brance. A Adrián, který od minulé sezóny již několikrát musel naši jedničku zastoupit, tou jistotou aspoň v posledních zápasech, v nichž musel nastoupit, při vší úctě nebyl. Přesto asi nás mnohé nominace Kellehera proti Ajaxu překvapila, a vzbudila ještě větší obavy, než kdyby nastoupil Adrián. O to větší pak bylo nadšení z jeho výkonu, na které se mladému irskému gólmanovi povedlo v dalších dvou střetnutích perfektně navázat. Moc se mi líbil jeho klid a přehled, všechny situace řešil správně, bezchybně, a s jistotou. A má i výbornou rozehrávku, v tomto směru je před Adriánem o parník. A i když při něm několikrát stálo štěstí a jednou ho musel na brankové čáře zastoupit Fabinho, tak bilance ze tří zápasů hovoří jasně. Za bezmála 200 minut dostal jediný gól, a to ještě z penalty, po níž šel velmi dobře, a s trochu štěstí ji mohl i chytit. Přitom se ani v jednom z těchto tří zápasů nenudil, vždy měl práce dost. Nechci se teď dotknout dalších mladých hráčů, kteří museli v uplynulých utkáních nastoupit, že jsem jim nevěnoval tolik pozornosti, jako Kelleherovi. Minimálně Jones si také zaslouží velkou pochvalu, určitě prokázal, že s ním už můžeme počítat jako s plnohodnotným členem našeho kádru. Taky se omlouvám těm, kdo více sledují naše mládežnické a rezervní týmy, a věděli, jak je Kelleher kvalitní gólman. Pro mě je to ale momentálně úžasné zjištění, jakého máme náhradníka za Alissona. Moc mu přeji, aby dostával další příležitosti, a pokračoval ve výkonech, které v posledních utkáních předvedl.

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.