pivovar helf

Jsme nuceni improvizovat a riskovat

Blog3

 

Situace po reprezentační pauze byla z hlediska zraněných hráčů hodně složitá. Takovou šílenou marodku fakt asi nepamatuje nikdo z nás.

Byli jsme tedy všichni zvědavi, co Klopp v dané situaci vyčaruje, protože bylo jasné, že bude muset hodně improvizovat. Zvláště když nás hned čekal v lize Leicester, který byl aktuálně na čele tabulky. Hosté sice měli také nějaké zraněné hráče, ale zdaleka na tom nebyli v tomto směru tak špatně, jako my. Všechny hlavní opory měli k dispozici, a měli tedy velkou šanci ukončit dlouhou sérii liverpoolské neporazitelnosti na domácím stadionu v ligových zápasech. A nutno dodat, že to spousta fotbalových expertů i tipovala. Naštěstí jim to nevyšlo.

Už před utkáním přišly kupodivu i nějaké pozitivní zprávy. Z hráčů, s nimiž jsem nepočítal, mohl nastoupit Fabinho, no a potěšila mě i výměna rozhodčího u VARu, kde měl původně sedět sudí, který nás hrubě poškodil v Merseyside derby. Nevím, zda k tomu přispěl jeho katastrofální výkon den předtím v zápase United proti WBA nebo zda se překvapivě něco pohnulo v lidech z vedení anglického fotbalu, ale rozhodně jsem byl rád, k této změně došlo.

Samotné utkání mě pak ve všech směrech nadchlo. Věřili jsme si i v improvizované sestavě, měli jsme převahu, a dokonce byl náš výkon možná zodpovědnější, než obvykle. Hráli jsme chytře, chyb bylo z naší strany jen minimálně. Dokázali jsme vypojit ze hry Vardyho, od něhož hrozilo největší nebezpečí, což bylo z hlediska defenzívy to nejpodstatnější. Sami jsme si šancí možná v prvním poločase zase tolik nevytvořili, ale trpělivě jsme si na ně uměli počkat, a ony nějaké přišly. Vlastní gól po rohovém kopu možná není úplně z této kategorie, ale druhý úspěšný zásah, krátce před přestávkou, už určitě ano. Byla to blesková, přesně provedená akce, která přišla po poměrně klidné herní pasáži. Soupeř měl sice jednu velkou gólovou šanci bezprostředně po našem prvním gólu, a pěknou střelu Tielemanse zpoza šestnáctky pak zneškodnil Allison, ale celkově vzato bylo naše dvougólové vedení plně zasloužené. 

Po přestávce se sice hosté zlepšili, nelze tvrdit, že by jejich ofenzíva pro naši branku nebyla vůbec nebezpečná, ale Liverpool v druhém dějství dominoval ještě přesvědčivěji, než v tom prvním. Cestu za vítězstvím nezastavilo ani další zranění v našich řadách, které brzy po změně stran tentokrát postihlo Keitu. Mladý Williams jej skvěle nahradil. K takticky dobře vedenému zápasu začali hráči v červeném přidávat i více velkých šancí, a Leicester může děkovat skvělým zákrokům Schmeichela a brankové konstrukci jeho svatyně, že mohl až skoro do konce aspoň nesměle doufat v úspěch. Po gólu volala zejména Maného šance po hodině hry, všechno však zastínila tutovka zhruba 15 minut před koncem, kdy během několika vteřin dvakrát zazvonila tyč a mezitím se ještě míč nedostal za brankovou čáru snad jen o velikost jedné částice covidu. Doteď mi není jasné, jak je možné, že naši útočníci v této situaci nedokázali skórovat. Naštěstí jsme na to ale nedoplatili, jen jsme si museli na definitivní pojistku ještě pár dalších minut počkat. Teprve když Firmino chvíli před koncem stanovil hlavou konečné skóre na 3:0, mohli jsme se definitivně radovat. Za výkon proti Leicesteru si zaslouží velkou pochvalu bez výjimky všichni hráči, nebudu nikoho vyzvedávat. Hlavně u mladíků ale bude důležité, aby na výkon z tohoto utkání dokázali navázat. Třeba Jones hrál výborně, a jistě je dobře, že mu i během tohoto zápasu viditelně rostlo sebevědomí. Ale ke konci, ještě za dvoubrankového vedení, se mi zdálo, že už si občas dovoluje až příliš. Možná mu teď křivdím, ale trochu jsem se v závěrečné pasáži střetnutí bál, že právě on by mohl udělat nějakou hloupou chybu, která by zápas zbytečně zdramatizovala. 

Hned čtyři dny na to jsme na Anfieldu přivítali v Lize mistrů Atalantu Bergamo, tým, jemuž jsme na jeho hřišti dokázali před reprezentační přestávkou uštědřit debakl, čímž jsme se zároveň dostali do komfortní pozice z hlediska postupu. A protože program je nahuštěný a marodka v našem týmu zůstávala početná, byly karty rozdány vcelku jasně. Když jsem uviděl základní sestavu a jména na lavičce, tak jsem při možnosti pěti střídání tušil, že taktický záměr Kloppa je podobný, jako v utkání s dánským soupeřem v předchozím zápase na Anfieldu v této soutěži. Dokonce jsem uhodl, že dojde k hromadné výměně hráčů zhruba po hodině hry. Základní sestava, která do tohoto utkání nastoupila, možná už v tomto složení nikdy na trávník nevyběhne, tedy aspoň pokud předpokládáme, že se situace se zdravím hráčů začne konečně lepšit.

Od prvních minut bylo vidět, že proti nám stojí odhodlaný soupeř, který chce odčinit drtivou domácí porážku z předchozího měření sil. A který zároveň potřeboval body do tabulky víc, než my. Musím ocenit hru Atalanty, kterou se prezentovala po celé střetnutí. Zvlášť bych vyzvedl jejich start na míč, skvělé zahušťování prostorů a precizní obsazování našich klíčových hráčů. Nevím, jak to dělali, ale vždy když měl někdo z domácích míč na kopačkách v blízkosti jejich branky, tak u něj byli snad vždycky hned dva hráči v bílém, někdy i tři. Přesto se nám plán, s nímž jsme podle mého názoru šli do utkání, docela dlouho dařilo naplňovat. Ale ve chvíli, kdy jsem si začal myslet, že jsme z nejhoršího venku, a chystáme se udeřit, tak se to sesypalo.    

Můžeme jistě polemizovat o tom, zda většina hráčů dala do zápasu všechno, můžeme zkritizovat individuální výkony většiny z nich. A já k tomu přidám ještě to, že mi vadila spousta zkažených přihrávek a zbytečných ztrát míčů. Je třeba si ale na druhé straně uvědomit, že jsme do tohoto zápasu šli s určitou mírou rizika, které bylo přiměřené dané situaci. Znovu připomenu nahuštěný program a velkou marodku, no a také to, že při našem postavení v tabulce by remíza bohatě stačila a případná prohra by nebyla tragédií. Na základě těchto skutečností se přímo nabízelo to, co Klopp udělal. Proto vypadala základní sestava tak, jak vypadala, a těžko jsme od ní mohli čekat zázraky. Vedle zmíněných chyb byla znát nesehranost, na některých hráčích byla patrná nervozita, a taky nemůžeme vědět, jak je na tom Salah po prodělané nemoci nebo zda některé opory, které musí nastupovat v každém zápase a měly i reprezentační povinnosti, už nejsou unaveny. Nikoho tímto neomlouvám, ale byl bych spokojen, kdybychom udrželi nerozhodný stav do hromadného střídání. Případné vedení by byl příjemný bonus, hlavní ale bylo neinkasovat, a po obměně hráčů zkusit utkání rozhodnout v náš prospěch. Tak nějak si to ostatně podle mě představoval i Klopp. A dlouho to i vycházelo, jenže na poslední chvíli se to zvrtlo. 

Ve chvíli, kdy už byli noví hráči připraveni naskočit do hry, tak jsme dostali gól, a vzápětí, ještě než se hráči z lavičky stačili na hřišti rozkoukat, přišel druhý úspěšný zásah soupeře. Karty byly najednou rozdány úplně jinak, italský tým byl na koni, hrál snad ještě obětavěji než doposud, takže i když se naše hra po vystřídání podle očekávání výrazně zlepšila, tak už bylo těžké s výsledkem něco udělat. Prohra je samozřejmě zklamáním, ale netřeba z ní dělat vědu. Jak už jsem předeslal, šli jsme do rizika, které nevyšlo, ale šlo o riziko přiměřené, protože tato prohra zatím žádnou velkou tragédií není. Postup do jarních bojů je stále velmi reálný. Do dalších zápasů snad už budeme mít k dispozici větší počet hráčů, a nebudeme již muset tolik improvizovat a ruku v ruce s tím také občas riskovat. To je také důvod, proč stále věřím v postup do další fáze Ligy mistrů z prvního místa. Pokud se to povede, tak se na domácí zápas s Atalantou se rychle zapomene.     

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook