pivovar helf

Umění vítězit

Blog3

Nejen bez Van Dijka, ale i bez dalších zraněných hráčů jsme v šestém kole Premier League přivítali na Anfieldu Sheffield.

Improvizace v sestavě byla znát, takže první poločas se našemu týmu příliš nepovedl. Nezačalo to sice zle, po dvou originálních situacích jsme mohli už v prvních minutách vést. Zvláště mě mrzelo, že střela TAA z vlastní poloviny neskončila v síti soupeřovy branky. Po necelé čtvrthodině však přišel blesk z čistého nebe v podobě pochybné penalty ve prospěch soupeře. Ale tentokrát nebudu VAR kritizovat, protože potom klidně mohl být další pokutový kop za ruku Robertsona, a také u vyrovnávací branky jsem trnul, zda bude platit. Horší bylo, že inkasovaný gól s námi zamával, bylo vidět, že se po událostech, které se staly týden předtím na Evertonu, stále trochu hledáme. Ale nakonec jsme se našli, mentální síla s odchodem Virgila nevymizela, a to je možná ten nejpozitivnější závěr z tohoto střetnutí.

Mnozí asi čekali, že Sheffield k nám přijede s autobusem, ale já jsem si to nemyslel. Mají výborného trenéra, přičemž i ten průměrný musel vědět, že jestli chce momentálně na Anfieldu uspět, tak musí zkusit využít problémy, které v naší obraně vznikly. Aspoň já bych se tak jako trenér soupeře Liverpoolu zachoval, a Wilderovi jsem to evidentně nemusel napovídat. Dobře věděl, že zakopat se na vlastní šestnácte by proti nám k ničemu dobrému nevedlo. A když mu nahrála darovaná penalta, tak byl na dobré cestě, jak u nás se svým týmem uspět, ale naštěstí jeho svěřenci nakonec nedokázali jeho záměry realizovat tak, aby to stačilo na úspěch. Vytvořili si sice pár dobrých šancí, ale bohudík pro nás je neproměnili. Hosté byli nicméně v prvním dějství na koni, zatímco my jsme se naopak po jejich proměněné penaltě za celý první poločas na mnoho nezmohli. Naštěstí jsme z jediné kloudné akce od inkasovaného gólu, ne - li za celou první půli, nedlouho před přestávkou alespoň vyrovnali.

V prvním poločase byl pro mě kromě jiných trochu zklamáním i Mané, ale pak jsem si všiml, že jej protihráči zdvojují, a on se s tím až s postupem času dokázal vyrovnat. Když se pak stále víc dostával do hry, tak bylo vidět, jaký z něj mají hráči Sheffieldu respekt. Po závěrečném hvizdu za mě nakonec obrovský potlesk pro tohoto hráče, který byl u obou našich gólů. Firminova forma není optimální, ale minimálně v jednu důležitou chvíli byl přesně tam, kde měl být, a i to se počítá. Salah odvedl svůj standard, i když to zakončení do tyče měl být gól, a my jsme mohli závěr utkání sledovat ve větším klidu. Jota i v tomto utkání ukázal, že je skvělou posilou, takže sečteno a podtrženo, s útočníky jsem byl spokojen. Bohužel díky absencím v záloze neměli hráči vpředu proti Sheffieldu potřebnou podporu, ale i ve středu pole se potýkáme s marodkou, takže těžko až tak v tomto směru někomu něco vyčítat. Jak to vypadá s absencemi vzadu snad ani není třeba připomínat, ale věřím, že naší defenzívě velmi pomůže návrat Allisona. Děkuji Adriánovi za záskok, ale budu rád, když už v dalším průběhu sezóny nebude muset nastoupit.       

Komu se zdála základní sestava v následujícím zápase, odehraném v rámci Champions Legue proti dánskému Midtjyllandu, až příliš úsporná, tak si možná neuvědomil, že v této soutěži je možno střídat víc hráčů. Já jsem neměl pochyb, že kdyby se zápas nevyvíjel podle představ, tak Klopp zavčas pošle na hřiště hráče, nastupující tradičně v základu. Přesto jsem si nemyslel, že mě z výkonu našeho týmu budou tolik bolet oči. Zle mohlo být už po dvou minutách, naštěstí útočník dánského týmu se tváří v tvář Allisonovi obrovské šance zalekl. Varování jsme ale moc vážně nevzali, hosté měli ještě v dalších minutách iniciativu na svých kopačkách a chvíli to trvalo, než se těžiště hry přesunulo na jejich polovinu hřiště. Liverpool se možná začal postupně rozbíhat k lepšímu výkonu, ale přibrzdilo ho zranění Fabinha. Williams sice zaskočil dobře, a celkově proti hře obrany v této sestavě moc výhrad nemám, ale po tomto nuceném střídání jsme odehráli další pasáž velmi matně. Jakoby hráči vůbec nevzali tento zápas vážně. Hosté bojovali daleko víc, a protože vyhrávali osobní souboje, tak jsem prakticky po celý zápas marně vyhlížel naši obvyklou dominanci ve středu pole. Dlouhé přihrávkypokračovalo v prvních deseti minutách druhého dějství tak, jak proběhlo to první. Až potom se nám konečně povedla velmi krásná akce, při níž Shaqiri a TAA připravili Jotovi šanci, kterou už nešlo neproměnit. Pak teprve přišla na řadu očekávaná střídání v, které jsme i proto zkoušeli mnohem častěji, než obvykle, byly taky většinou nepřesné a k ničemu nevedly. A když už jsme se náhodou dostali do blízkosti branky hostí, tak jsme selhali ve finální fázi, protože hráči snad pokaždé volili ta nejméně vhodná řešení. Výsledkem toho všeho bylo, že první poločas byl v podstatě ztrátou času, za sebe jsem volal aspoň po dvojím střídání hned o přestávce. Přišlo ale jen jedno, a to jsem se ještě obával, že bylo nucené. Později se naštěstí ukázalo, že Henderson není zraněný, kdyby ano, už by to bylo kritické. I tak jsem zvědav, kdo bude v sobotu proti West Hamu vůbec schopen nastoupit.

Ale zpět k Lize mistrů. Střetnutí proti Midtjyllandu bohužel útoku, částečné zlepšení se tím dostavilo, ale aby taky ne, vždyť výkon hráčů, kteří opustili hřiště, moc vysokou laťku nenastavil. Dostatečná podpora ze středu pole však ani novým hráčům nepřicházela, místo tradiční kombinační hry jsme na útočníky víceméně posílali jen nakopávané míče, což ale moc efektu nepřinášelo. Výkon většiny týmu byl i nadále laxní, hráči propadali v osobních soubojích, nebyli schopni podržet míč, často o něj zbytečně přicházeli. Také proto si někdy po 70. minutě začal soupeř dokonce nenápadně vytvářet tlak, ale aspoň ten se naštěstí po pár minutách podařilo eliminovat. Ke konci jsme si konečně vytvořili nějaké dobré šance, definitivně mohl rozhodnout Firmino, který ale nepřesným zakončením v tutovce prokázal, že se zatím v této sezóně opravdu s dobrou formou nepotkal. A když v přečíslení selhal i Mané, který místo finální přihrávky či zakončení ztratil míč, tak mohl být zmar dokonán. Místo ohrožení soupeřovy branky následoval protiútok, který hosté sehráli výborně, a asi jsem nebyl sám, kdo těsně před uplynutím devadesáti minut už viděl míč v naší síti. Měli jsme obrovské štěstí, a když pak po přihrávce tentokrát asi našeho nejlepšího hráče, Trenta, běžel Salah sám na gólmana, tak byl faulován, a penaltu v nastaveném čase sám proměnil.

Získali jsme tedy druhé vítězství v Lize mistrů, a dali tím dobrý základ k postupu do vyřazovací fáze. Moc dalších plusů ale v tomto utkání nevidím, snad jen to, že obrana v tomto hodně improvizovaném složení nezklamala, hráči, kteří zastávali defenzívní posty, možná měli v hlavě, že musí být naprosto koncentrovaní a zodpovědní. Teď je otázka, jestli jim to vydrží i do dalších střetnutí. Nejvíc jsem ale zvědav, jak to vypadá se zraněními, protože v tomhle složení bychom letos v dlouhodobém horizontu sotva aspoň na některé frontě uspěli. Předvídat, co nás čeká dál, se mi sice moc nechce, ale pokusím se o to.   

Postavit se rozjetému West Hamu s oslabeným kádrem nebude nic jednoduchého, to víme všichni. Zatím nevím, jestli se někdo do soboty uzdraví, k dispozici by měl být podle posledních zpráv aspoň Henderson, jehož odchod v poločase utkání Ligy mistrů byl podezřelý. Ale když vyjdu z posledních dvou zápasů, které jsem se snažil zhodnotit, tak vidím plus v tom, co nám ještě v nedávné minulosti oproti týmům, které dokázaly vyhrávat tituly, chybělo. Řeč je o tom, že i když zahráli špatně, tak dokázali vítězit. Teď si myslím, že jsme na tom podobně, proti Sheffieldu i Midtjyllandu jsme dokázali, že umíme uplést takříkajíc „z hovna bič“. Obávám se, že to budeme potřebovat i nadále, vítězná mentalita z poslední doby zatím nevyprchala, a toho je potřeba využít. Když to naše opory z minulých sezón, které jsou ještě zdravé, přenesou na nové hráče, co budou muset zaskakovat, tak věřím, že by to aspoň výsledkově nakonec nemuselo být tak zlé i při případné pokračující velké marodce. Další průběh sezóny bude samozřejmě záležet na mnoha dalších okolnostech, ale to kouzlo, jehož výsledkem je umění vítězit za všech podmínek, budeme teď potřebovat víc, než kdy jindy!

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook