pivovar helf

Jaké máme letos ambice?

Blog3

 

Bezprostředně po zápase s Evertonem jsem byl totálně znechucen, a když jsem se později dozvěděl jak je to s van Dijkem, tak jsem si přál, aby byla PL znovu okamžitě přerušena kvůli covidu.

A trvalo mi pak hodně dlouho, abych sám sebe přesvědčil, že mě fotbal bude i nadále bavit, a také že nesmíme být zbabělí, a musíme i za ztížených podmínek v této sezóně maximálně zabojovat o co nejlepší výsledky. K samotnému Merseyside derby se ale vyjadřovat nemám sílu, snad jen něco k těm doprovodným jevům, které samotný fotbal výrazně překryly. O tom sice Klopp a Wijnaldum na tiskovce před naším vystoupením v Amsterdamu řekli naprosto výstižně všechno podstatné, každé jejich slovo podepíšu. Za sebe ale chci k VAR pro spravedlnost uvést, že v minulé sezóně nám spíš pomáhal, bylo však otázkou času, že dřív nebo později přijde verdikt, kterým se budeme cítit poškozeni. A taky si stojím za tím, že jsem po VAR už dlouho dobu volal. Jenže jsem očekával, že půjde o jasná, neoddiskutovatelná rozhodnutí, podobně jako v případě gólu, když rozhodčímu pípnou hodinky, pokud je míč třeba jen o milimetr za brankovou čarou. Graficky se pak všechno ukáže a nikdo se nehádá. Kdyby tomu tak bylo i v případě ofsajdů, nezpochybňoval bych je, ani kdyby byly milimetrové, protože, jak už mnohokrát už zaznělo, nějaká hranice musí být. Prostě by zazněl zvukový signál, a v kombinaci s grafickým vyhodnocením by nebylo co řešit, a ani by to dlouho netrvalo.

Že to není technicky možné? Už jsem tu několikrát vzpomínal grafické vyhodnocování ofsajdů z MS 1990 v Itálii, tedy před dlouhými 30 lety. Ano, už tehdy technika leccos dokázala, bylo to velmi průkazné, a úplně by mi to stačilo i teď, respektoval bych i ta nejtěsnější postavení mimo hru. Jestli se to dá někde najít, tak doporučuji se na to podívat. Bohužel, když tato technologie prokázala, že tehdejší Československo dalo regulérní vyrovnávací gól domácí Itálii, který pro ofsajd nebyl uznán, tak ji v tichosti stáhli. Kdyby Italové onen zápas nevyhráli, tak by to sice neohrozilo jejich postup ze skupiny, ale museli by se stěhovat z hlavního města, a minimálně ve čtvrtfinále by je čekal nechtěný soupeř. Mám dojem, že po tomto utkání už jsem ve sporných situacích ani na onom šampionátu toto grafické vyhodnocení neviděl, což je velmi podezřelé. Nicméně vím, čeho je technika schopná, a když se v Anglii zavedl VAR, tak jsem opravdu nečekal, že posuzování postavení mimo hru bude zkoumáno formou tříminutového posunování čar na obrazovce, jak to se o tom po zápase vyjádřil náš kapitán.

Ještě daleko horší ale byla záludná hra Evertonu, které vévodily dva likvidační zákroky na naše klíčové hráče. Takové fauly samy o sobě do fotbalu nepatří, a když už k nim přijde, měl by viníka automaticky stihnout pořádný trest. Nic takového se však v prvním případě, který nás minimálně pro tuto sezónu připravil o hlavní pilíř naší defenzívy, nestalo. Je to nepochopitelné, už jen proto, že v případě tvrdých sankcí by si další hráči zcela jistě dávali daleko víc na podobné zákroky pozor. Kdyby byl okamžitě potrestán Pickford, byl by pak jistě opatrnější i Richarlison a další jeho spoluhráči. No, a když už to rozhodčí přímo na hřišti neviděli, měl být určitě udělen dodatečný trest, ale místo toho jsme byli svědky jen trapných, pochybných, protichůdných vysvětlování těch, kteří onu situaci posuzovali. Byl to výsměch všemu, zvlášť když naopak hrozilo potrestání Hendersonovi za vyjádření na adresu rozhodčích u monitoru o pohybování čárami při ofsajdu. Trochu nepoměr v tom, co a jak trestat, a co ne. Vůbec si v tomto kontextu nedovedu představit, jaké sankce by asi nastaly, kdyby hráči odmítli před zápasem pokleknout. Nevím, jestli jsem už staromódní, ale nějak se mi ten žebříček hodnot ve fotbale, a vlastně ani obecně ve světě, mnohdy nepozdává.

Van Dijk nebyl zdaleka jediný hráč, který do úvodního zápasu nového ročníku Ligy mistrů, který jsme odehráli hned o čtyři dny později v Amsterdamu, nemohl zasáhnout. Většinou jsme byli rádi, že nám los přisoudil právě Ajax, slibovalo to atraktivní představení, ale středeční večer v Holandsku nabídl spíš tuhý boj se spoustou osobních soubojů, přičemž náš tým jakoby chvílemi bojoval spíš sám se sebou. A nebylo divu. Liverpool musel nastoupit v silně kombinované sestavě, takže byla znát nesehranost, ale zjevné bylo také mentální rozhození, protože události ze soboty byly ještě příliš živé. Nervozita se projevovala ve spoustě nepřesností, a i když hráči občas něco ze svého fotbalového umění dokázali předvést, tak většinu utkání jsem na nich viděl křečovitost a nervozitu. Zároveň jsem ovšem sledoval z naší strany velkou bojovnost, snahu důrazně odpovědět na to, co jsme museli o víkendu, a potažmo o 14 dní dřív na Aston Ville, skousnout. A to nakonec slavilo úspěch.

Nicméně, i Klopp tentokrát hlasitě usměrňoval své hráče mnohem víc, než kdy jindy, kdykoli jej zabrala kamera, tak bylo vidět, že ani on není v pohodě. Ale určitě se mu povedl tah se zařazením Fabinha na místo van Dijka, což je návod, jak překlenout období minimálně do zimy, kdy bude možnost přivést dalšího stopera. I když, pravda, v tomto případě moc na výběr neměl, kdo tentokrát obsadí místa stoperů, jistě většina z nás uhodla. Překvapivým tahem však určitě bylo stažení celého našeho elitního útočného tria, na to jsem jen zíral. Ne že bych od nich neviděl už lepší zápasy, ale ono to byl tentokrát těžké, neměli ze středu pole takovou podporu, na jakou jsou zvyklí. A minimálně Mané byl určitě platným hráčem, když nic jiného, tak zařídil gól, který padl po jeho pěkném uvolnění. Když jsem pak ale viděl, jak si na lavičce dává na nohu ledový obklad, tak jsem to bral jako vysvětlení. Čímž ale na druhé straně vznikla nepříjemná otázka, zda místo návratu některých hráčů nepůjdeme do příštího zápasu ještě více oslabeni!

Na rozdíl od Goodison Parku nám ale v Amsterdamu přálo štěstí. Vyrovnaný zápas rozhodl vlastní gól soupeře, přičemž nás jednou zachránila tyč a Fabinho dokázal na poslední chvíli na brankové čáře vykopnout míč, který směřoval nezadržitelně do sítě. A neměli bychom zapomenout ani na některé pěkné zákroky Adriána, i když hned po čtvrthodině hry nás zase vyvedl z míry hrůzostrašnou rozehrávkou. Ale výhra v naší situaci má obrovský význam a měla by nás postavit zpět na nohy. A dost možná se jedná o klíčové vítězství pro postup ze skupiny. Takže výkon proti Ajaxu nebudu ani v nejmenším kritizovat, nebylo jednoduché si v rozpoložení, v jakém jsme se nacházeli, odvézt úspěšný výsledek, a že se to nakonec povedlo, je paráda!

Na závěr se trochu zamyslím nad tím, jaká bude letošní sezóna bez van Dijka. Nebo spíš jaké můžeme mít v tuto chvíli ambice, co můžeme udělat pro maximální úspěch, protože některé věci, které mohou přijít, samozřejmě neovlivníme. O nutnosti přivést v zimním přestupovém období kvalitního stopera asi nemá smysl diskutovat, ale než k tomu dojde, tak bych určitě nechával hrát Fabinha na místě van Dijka, i když jsem si vědom, že nám ve středu pole bude chybět. Ovšem v Amsterdamu i proti Chelsea zahrál na tomto postu výtečně, má velkou zásluhu na tom, že jsme neinkasovali, zatímco na Evertonu jsme po odchodu Virgila dostali dva laciné góly. Ve středu pole máme pořád víc variant, jak jej poskládat. Na rovinu ale říkám, že případná obhajoba titulu by pro mě bez van Dijka byla obrovským překvapením. Bude samozřejmě záležet i na tom, zda další klíčoví hráči budou aspoň po většinu sezóny zdrávi, ale v tuto chvíli budu spokojen i s pouhou vstupenkou do Ligy mistrů na další rok. Když se bude dařit, tak určitě budu chtít víc, s jídlem poroste chuť. V tomto momentu však vidím větší šance v pohárových soutěžích. Výhrou nad Ajaxem jsme, jak už jsem naznačil, udělali důležitý krok k postupu do jarních bojů v Champions League, a do nich pak už můžeme vstoupit s posílenou obranou. Ve vyřazovací fázi už se potom může stát všechno možné, zvlášť kdyby se už náhodou hrálo před diváky. A totéž platí pro FA cup, který začne až po Novém roce. Už bychom mohli zase jednou uspět i v této soutěži. Vždyť jestli se taháme s Manchesterem United o to, kdo má víc důležitých trofejí, tak právě manko v tomto poháru udržuje našeho úhlavního rivala na naší rovině. Takhle to vidím teď, bezprostředně po prvním utkání Ligy mistrů. Pokud za pár týdnů naznám, že Liverpool by mohl mít letos vyšší ambice, než jsem právě napsal, rád své prognózy opravím.  

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook