pivovar helf

Dokonale využitá přesilovka

Blog3

Rád přiznávám, že jsem se na úvod nového ligového ročníku hned dvakrát mýlil. Za prvé, v minulém článku jsem vyjádřil nedůvěru, že oživíme stávající kádr.

Nic tomu ještě v den zápasu s Leedsem nenasvědčovalo, ale neuplynul ani týden, a podepsali jsme hned dva kvalitní hráče, kteří by měli znamenat pro náš tým nový impuls. A jednoho z nich už jsme dokonce měli možnost vidět na Chelsea v akci. Druhá věc pak možná nebyl ani tak omyl jako spíš nenaplněné obavy. A taky jsem to už posledně naznačil, myslel jsem si totiž, že los nového ročníku Premier League není z pohledu Liverpoolu úplně ideální, ovšem teď to vypadá, že se pro nás obrátil ve výhodu. Nicméně ambiciózní nováček v prvním kole, hned na to střetnutí s výrazně posílenou Chelsea a poté s Arsenalem, to se mi zdálo jako kombinace, která by nás hned na úvod mohla rozhodit. Naštěstí jsme však Leeds dokázali udolat, i když bez problémů to rozhodně nebylo. No a poté, v případě Chelsea, se ukázalo, že jsme je potkali ve vhodnou chvíli. V nedělním vzájemném měření sil totiž bylo hodně znát, že jejich tým po příchodu několika výborných hráčů zatím není sehraný. Evidentně budou mít ještě hodně práce, než si to všechno sedne, a jestli se jim vůbec drahé nákupy povedly, to ukáže teprve čas. To ale pro Liverpool není v tuto chvíli podstatné, hlavní je, že jsme první dvě těžká utkání nového ligového ročníku vyhráli, což by mělo sloužit jako ideální odrazový můstek do dalšího průběhu sezóny.

Obavy ze samotného střetnutí na Stamford Bridge se v mých očích z velké části rozptýlily už v úvodních minutách. Naše hra se mi velmi líbila, většinu času jsme odehráli s míčem na kopačkách na soupeřově polovině. A i když obrana Chelsea byla dlouho pozorná, a do velkých šancí nás příliš nepouštěla, tak jsem cítil, že máme navrch, a že se to časem projeví i na skóre. Hráči v modrém spoléhali od úvodního hvizdu prakticky výhradně na brejky, měli tam v tomto směru pár dobrých náznaků, ale naše zadní řady na rozdíl od utkání s Leedsem působily mnohem jistějším dojmem. Bylo to zcela jistě i díky tomu, že Fabinho, zaskakující vedle van Dijka na postu stopera, podal brilantní výkon, a ve spolupráci se svými kolegy v obraně zvládal rodící se šance soupeře likvidovat už v zárodku, což bylo pro celkový úspěch klíčové.

Když už to vypadalo, že se do přestávky nic podstatného nestane, tak přišla nádherná, dlouhá přihrávka Hendersona na Maného, který se, těsně sledován Christensenem, řítil sám na gólmana Chelsea. Dánský stoper domácích zpanikařil, a zápasnickým chvatem skolil našeho útočníka na zem. Za mě jasná červená karta, kterou rozhodčí vytáhl až po prozkoumání situace pomocí VAR, ale udělena byla a to bylo podstatné. Následný přímý kop sice gólem neskončil, ale měli jsme poté celých druhých 45 minut na to, abychom početní převahu využili.

Nečekaně brzy se do hry zapojil náš nový hráč, Thiago Alcantara, čekali jsme jej na hřišti až v průběhu druhého poločasu. On ale do něj nastoupil hned, místo Hendersona, takže vedle radosti, že uvidíme v akci novou posilu, tak přišly zároveň i obavy o zdravotní stav našeho kapitána. Důležité pro probíhající klání ale bylo, že jsme díky početní převaze od prvních vteřin druhého dějství přišpendlili soupeře před jeho branku, a velmi brzy jsme přesilovku zúročili i gólově, a to hned dvakrát. Nejprve se nám povedla krásná akce, kterou zakončil přesnou hlavičkou Mané, no a o pár minut později tentýž hráč využil hrubou chybu brankáře Chelsea Kepy, a zajistil Liverpoolu dvoubrankové vedení. Domácí byli v tu chvíli na tom mentálně hodně špatně, a byla škoda, že se nepovedlo rychle přidat třetí gól, který by už všechno definitivně rozhodl. Soupeř se ale někdy po 60. minutě z nejhoršího rozpoložení dostal, takže od té chvíle šlo spíš o to neudělat zbytečnou chybu a nedovolit domácím, aby začali myslet na to, že by s výsledkem mohli něco udělat. Tím se dostávám k tomu jedinému, co bych si dovolil zkritizovat na nedělním střetnutí. Chvílemi jsme sice hráli to, co má dělat tým, který v druhém poločase vede o dva góly a má v poli o jednoho muže navíc, totiž zbytečně neriskovat, přihrávat si jen na jistotu, a držet míč na svých kopačkách v bezpečné vzdálenosti od své branky. To v případě tak silného protivníka, jakým Chelsea bezesporu je, platí dvojnásob! Bylo však znát, že naše hráče to táhne do útoku, takže bylo k vidění několik momentů, kdy jsme zbytečně ztratili míč nepovedenou kličkou či přihrávkou dopředu, která nenašla adresáta. Tím jsme dali týmu v modrém možnost, aby přenesl hru na naši polovinu hřiště, a zkusil ohrozit naši branku. A tak se stalo, že dvacet minut před koncem, při jedné z těchto ojedinělých návštěv Chelsea na polovině Liverpoolu vyrobil náš nový hráč pokutový kop. Thiago fauloval pro změnu jednu z čerstvých posil domácích, Wernera. Ten tomu sice hodně přidal, ale penalta se i po krátké poradě hlavního rozhodčího s jeho kolegy u videa přece jen kopala. Soupeř však obrovskou šanci na zdramatizování utkání nevyužil, protože Alisson Jorginhovu střelu zneškodnil. 

Trochu se teď zastavím u Thiaga. Ten sice většinu z nás přesvědčil, že bude kvalitní posilou, ale vedle faulu na Wernera v pokutovém území to byl právě on, kdo se snažil za každou cenu hrát i za stavu 2:0 dopředu. A jestli se nemýlím, tak právě po jedné jeho zbytečné, riskantní přihrávce dopředu se zrodila další velká šance domácích. Rozhodně nechci snižovat jeho celkový výkon, naopak, přidávám se k všeobecné chvále na adresu tohoto hráče, a těším se na něj i v dalších utkáních. Ale tuto drobnou výtku si neodpustím, i když na druhé straně chápu a mám radost, že má dostatek sebedůvěry. Nicméně od tak zkušeného borce bych očekával, že nebude v dané situaci zbytečně riskovat. Všechno ale naštěstí dobře dopadlo, v úplném závěru jsme si naopak ještě vytvořili několik dobrých šancí, z nichž jsme mohli vedení navýšit. Když jsme vycítili, že domácí utkání podvědomě zabalili, tak už bylo v pořádku, že jsme se zase tlačili víc do útoku. Skóre jsme si sice už nevylepšili, ale to nás vůbec nemusí mrzet. Využili jsme dokonale početní převahu a dovezli jsme si zaslouženě tři body z velmi těžkého prostředí, což se určitě počítá.

Jestliže jsem před začátkem nové sezóny cítil nějaké pochybnosti, které jsem v úvodu trochu naznačil, tak ty po výhře na Stamford Bridge vzaly z velké části za své. V dalších prognózách budu sice i nadále opatrný, dobře vím, že hned příští utkání proti Arsenalu bude opět velmi těžké. Ale výkon hráčů, které jsem kritizoval po Leedsu, se výrazně zlepšil, vyloženě špatně nezahrál proti Chelsea nikdo. Thiago se přes to, co mu vytýkám, uvedl velmi dobře, a věřím, že ani druhá posila nezklame. Týmový duch z minulých let se rozhodně nevytratil, stejně jako mentální síla. Teď ještě doufejme, že se bude příznivě vyvíjet situace kolem koronaviru, že se život a tedy i fotbal v Anglii i v celé Evropě co nejdřív vrátí do normálních kolejí, a že brzy uvidíme v hledištích stadiónů i diváky. Přiznejme si, že bez nich to tak nějak není a nemůže být ono! 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook