pivovar helf

Varovné signály

Blog3

 

Ve zvláštních časech odstartovala se zpožděním nová ligová sezóna, ačkoli čas mezi tou minulou, a tou, která právě začala, nebyl moc dlouhý. Doba je zejména díky koronaviru hodně nervózní, což se přeneslo i do našich řad. Jen neradi jsme totiž sledovali, jak naši největší potencionální soupeři výrazně posilují, zatímco Liverpool pouze prodal některé hráče, kteří nedostávali mnoho příležitostí, přičemž nákup přišel pouze jediný, na post pravého beka, a to ještě jako alternativa za TAA. Navíc to dlouho vypadalo, že nás opustí Gini, přičemž jsme doufali, že za něj přijde rovnocenný hráč z Bayernu. V tomto směru je zatím vše otevřené. Je možná logické, že mistři nepotřebují příliš nakupovat, ale určitě nejsem sám, kdo si myslí, že určité okysličení by našemu kádru prospělo.

V rámci přípravy jsme sehráli zajímavé zápasy, mezi nimiž už byl i jeden soutěžní, a to utkání Community Shield proti Arsenalu. Mohli jsme hned na úvod získat trofej, i když asi tu nejméně cennou a tak trochu uměle vyrobenou. Nepovedlo se to, což mi samo o sobě až tak nevadí, ale horší bylo, že v kontextu nespokojenosti s přestupovým obdobím vyslalo střetnutí s Arsenalem určité varovné signály. Zejména šlo o nejistou defenzívu, v níž jsme nechávali kanonýrům při jejich občasných útočných výpadech až příliš mnoho prostoru. A první ligový zápas na to navázal. Měl jsem z něj velké obavy, a ukázalo se, že právem, takže považuji za mimořádně důležité, že jsme jej nakonec zvládli vítězně. Zkusím popsat, co mě před úvodním střetnutím s Leedsem znervózňovalo.

Vedle už zmíněných rozpaků z přestupů a z obranné hry minimálně v zápase s Arsenalem se mi vůbec nelíbilo rozlosování. Střetnutí s nováčkem na úvod je vždy zrádné, a v případě Leedsu jde navíc o velmi ambiciózní tým, s výborným trenérem, který nižší soutěž s přehledem vyhrál. A ke všemu, pokud vím, na rozdíl od nás zajímavě posílil kádr. Hráli jsme sice na Anfieldu, kde v poslední době body neztrácíme, ale prázdné hlediště tuto výhodu snižovalo. Leeds u nás navíc neměl co ztratit, a kdybychom jej nedokázali porazit, tak by se nám šlo do následujících, těžkých měření sil s Chelsea a Arsenalem určitě mnohem hůř, než s tříbodovým ziskem. Zmíněné obavy se v lecčems naplnily, naštěstí však ne v tom nejdůležitějším. Tři body nakonec po divokém průběhu zůstaly doma, takže myslím nejen mě spadl po závěrečném hvizdu výborně pískajícího rozhodčího Olivera kámen ze srdce.  

Nejdříve musím pochválit výkon soupeře. Leeds hrál od začátku až dokonce bez respektu, zvládal celoplošný, agresivní pressing, a v některých okamžicích nás dokázal překombinovat i ve středu pole. Výsledkem byly tři vstřelené góly, což se na Anfieldu rozhodně každému nepodaří. Nutno ale říct, že naše defenzíva soupeři ke gólovým úspěchům výrazně pomohla, byla tam opět okna, takže jsem si chvílemi vybavoval dobu před příchodem Van Dijka. Byl to však bohužel právě náš elitní stoper, který nepodal optimální výkon, což nebylo to v letošním kalendářním roce poprvé, a nešlo jen o to, že zavinil druhý gól v naší síti. Naštěstí se aspoň částečně vykoupil gólovou hlavičkou z rohu, kterou doplnil hattrick Salaha. Ještě větším zklamáním ale pro mě byl výkon TAA, pokud byl někdo z hráčů ještě myšlenkami na dovolené, tak to byl právě on a Firmino. A zase nejde jen o první branku v naší síti, která šla přes něj. Jeho vlastenec hlavou naštěstí neplatil, ale také o něčem vypovídal. Gomez mě oproti dvěma jmenovaným tentokrát zase tolik nezklamal, možná ale i proto, že jsem od něj vzhledem k nevýrazným výkonům v poslední době neočekával zázraky. Když se však pokoušíme soupeře vystavit do ofsajdu, tak vždy docela trnu, že právě tento hráč to pokazí.

Ve středu pole příliš výhrad nemám, naopak, mezihra se mi líbila, i když, jak už jsem naznačil, byly momenty, kdy nás soupeř dokázal přehrát. Oproti výkonu s Arsenalem byla znát přítomnost Hendersona, věřím, že většina kritiků už poznala jeho platnost. Ale moc se mi líbil i Jones, který našeho kapitána v půli druhého dějství, asi vzhledem k předchozímu zranění, vystřídal. Vedle hry záložní řady pak samozřejmě musím ocenit výkon Salaha, jehož jsem v minulé sezóně často kritizoval, proti Leedsu ale podal výborný výkon. Nádherný gól doplnil dvěma úspěšnými trefami ze značky pokutového kopu, což možná na první pohled trochu devalvuje jeho hattrick, ale bezpečně proměnit penaltu těsně před koncem za nerozhodného stavu taky zaslouží ocenění. Mané bojoval, ale určitě už odehrál spoustu lepších zápasů, no a o Firminovi už byla řeč, ten byl asi úplně nejhorším hráčem v červeném v úvodním ligovém kole. Kdybych měl zhodnotit celkově naši ofenzívu, tak byla určitě o třídu lepší, než obranná hra, o čemž ostatně svědčí i výsledek. Vadilo mi však, že se naši hráči mnohokrát jakoby zalekli zakončení, vícekrát prováhali vhodný moment ke střele či k finální přihrávce, mnohdy tam byla zbytečná klička navíc nebo se snažili složitě něco vymýšlet v situacích, které volaly po jednoduchém řešení. Jsou to všechno prvky, které jsem kritizoval i v minulé sezóně, tedy zase až tak nic nového.

Vůbec bychom si měli přiznat, že podobných zápasů jsme z naší strany viděli i v loňské, mistrovské sezóně víc, než by bylo zdrávo. Takto divoký, těsný výsledek si sice z minulého ligového ročníku nepamatuji, ale nebylo by těžké spočítat, kolikrát jsme zvítězili jen o gól, a kolikrát z toho jsme strhli vítězství na svou stranu až v úplném závěru. Vždyť třeba na Aston Ville jsme v čase, kdy v sobotu Salah proměnil penaltu na 4:3, teprve vyrovnávali, a i ono utkání jsme nakonec dokázali vyhrát. A ani výkony nebyly v některých střetnutích optimální, a to jak výkony celku, tak i jednotlivců. Vždycky se ale našel někdo, kdo strhl ostatní k tomu, že se urvaly tři body. Vůle po vítězství tam v minulé sezóně totiž pokaždé byla, a viděl jsem ji i proti Leedsu, i když výrazně patrná byla až za stavu 3:3. Je sice třeba říct, že hosté, přestože je za výkon chválím, tak v přemíře snahy rovněž hodně chybovali. To se nedalo přehlédnout, a výrazně nám to pomohlo. Ale i tak bychom v sobotu těžko vyhráli bez té mentální síly, která nás loni zdobila, a snad se tedy přenesla i do nového ročníku. V závěru díky zvýšené snaze zlomit utkání ve svůj prospěch jsme ostatně soupeře chybovat nutili, a zbytečný faul hráče hostů v pokutovém území těsně před koncem byl podle mě toho důsledkem.

Varovné signály, o kterých jsem mluvil, rozhodně nezmizely, a až další zápasy napoví, jak bude tato sezóna úspěšná. Dnes ale skončím optimisticky. Úvod ligového ročníku sice nezastihl některé hráče v nejlepší formě, ale věřím, že fotbal hrát nezapomněli, a že ti, které jsem dnes kritizoval, se do toho zase brzy dostanou. Důležité bude, abychom si i nadále zachovali vítěznou mentalitu a dokázali vyhrávat utkání, v nichž se úplně nedaří. Aby se pokaždé našel někdo, kdo tým strhne, když se některým jedincům nedaří. Proti Leedsu to byl zejména Salah, příště to může být Firminio. No a přestupové období taky ještě neskončilo, tak se třeba dočkáme i v tomto směru nějakého příjemného překvapení, i když toto očekávání už je asi bohužel až příliš přehnaně optimistické.   

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook