pivovar helf

SOUPEŘENÍ MEZI LFC A MUFC

Blog3

 

V "predvečer" zápasu proti nášmu rivalovi zo susedného mesta nám poslal Pavel Fantyš zaujímavý pohľad na počet trofejí, ktoré oba tímy doteraz získali.

Není pochyb o tom, že Liverpool FC a Manchester United FC jsou dvěma historicky nejúspěšnějšími anglickými kluby. Jak ale změřit, který z nich je tím opravdu nejlepším? Pokud jde o vzájemné zápasy, označované jako North West Derby, je úspěšnější Manchester United, když aktuální bilance vypadá následovně: 203 mistrovských utkání ve všech soutěžích, z toho 66 vítězství LFC, 57 remíz a 80 výher MUFC. Rozdíl mezi oběma týmy je dán výsledky v Premier League, v níž Liverpool z dosavadních pětapadesáti střetnutí 14 vyhrál, 28 prohrál a zbývajících 13 skončilo nerozhodně. Důležitější je však porovnání získaných trofejí. A zde je po více než stodvacetiletém zápolení stav velmi vyrovnaný. Na první pohled je zřejmé pouze to, že Red Devils jsou o něco úspěšnější na domácí scéně, zatímco Reds na mezinárodním poli.

 

LFC pocettrofeji

Získané trofeje lze poměřovat více způsoby.

Zde vám nabízím čtyři z nich:

Porovnání sezonních trofejí, které je, po mém soudu, nejobjektivnější.

Patří sem trofeje za vítězství v Premier League, FA Cupu, EFL Cupu (donedávna označovaného jako League Cup), Champions League/PMEZ a Europa League/Poháru UEFA (United si navíc započítají i jedno vítězství v již zrušeném Poháru vítězů pohárů). Zde byl na konci sezony 2018-19 stav naprosto vyrovnaný 42-42.

FIFA před časem definovala „trofeje, které se počítají“ (tzv. major trophies). Vedle sezonních trofejí sem zařadila UEFA Super Cup, FIFA Club World Cup a již zrušený Intercontinental Cup. Zde byl na konci sezony 2018-19 též vyrovnaný stav, ale po nedávných výhrách nad Chelsea v Istanbulu a nad Monterrey a Flamengem v Dauhá je podle tohoto členění aktuálně úspěšnější Liverpool, a to v poměru 47-45. (Před dvěma či třemi lety bývaly právě tímto způsobem trofeje poměřovány dosti často. Nyní se od tohoto členění, zdá se, opět upouští a jako major trophies někdy bývají označovány pouze sezonní trofeje.)

Absolutní preference dvou pro anglické kluby nejvýznamnějších soutěží, za něž jsou v 21. století všeobecně považovány anglická liga a Liga mistrů (vadou tohoto srovnání je, že vždy tomu tak nebylo). I zde je v poměru 24-23 úspěšnější Liverpool.

Poslední možností pak je porovnání všech získaných trofejí. I to má své mouchy, když jednotlivé zdroje se neshodují, které soutěže se do toho „úplně všeho“ vlastně počítají. Každopádně dle tohoto hlediska je úspěšnější Manchester United, přičemž na začátku roku 2020 se obvykle uvádí poměr získaných trofejí 62-66 nebo 63-66 nebo 64-66 ve prospěch našeho největšího rivala. Manchester United si při tomto srovnání k major trophies připočítá 21 Charity/Community Shields (trofej změnila název v roce 2002), Liverpool pak 15 Charity/Community Shields. Započítávají se tedy i dělené trofeje, když dříve při remíze trofej získávala obě mužstva. Liverpoolu se pak někdy připočte ještě Sheriff of London Charity Shield z roku 1906 a jindy též Screen Sport Super Cup ze sezony 1985-86. Na okraj poznamenám, že když jsem začal jezdit na Anfield, bývala na obrázku vedle šaten mezi trofeje zahrnuta také Community Shield. Po rekonstrukci Main Stand nyní na 'The Walk of Champions' už vyobrazena není. Sám klub se přitom „chlubíval“ pouze deseti trofejemi, když pět Charity Shields za nerozhodné zápasy si nezapočítával.

Jak vidno, není to úplně jednoduché. Někteří lidé navíc neuznávají domácí poháry (najmě EFL Cup). Já pro změnu „nemusím“ Evropskou ligu, kterou považuji, na rozdíl od dřívějšího Poháru UEFA, za do značné míry druhořadou soutěž (účast v ní je – na rozdíl od účasti v domácích pohárech – pro velkokluby formátu LFC či MUFC vlastně neúspěchem). Ne že by tedy Liverpool Evropskou ligu důvěrně neznal. Vždyť v posledním desetiletí zůstali Reds hned třikrát (v sezonách 2011-12, 2013-14 a 2016-17) úplně bez evropských soutěží a mezi sezonami 2010-11 – 2016-17 si za sedm let zahráli Ligu mistrů jenom jednou. V posledních sezonách pak Evropskou ligu pro změnu (a jde o změnu nesmírně příjemnou) objevuje Manchester United  :-) .

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook