pivovar helf

Dva thrillery se šťastnými konci

Blog3

Když se zeptáme, co je štěstí, tak minimálně diváci filmů pro pamětníky spolehlivě odcitují jistou frázi z jednoho již velmi starého populárního filmu. Já bych ale teď jako fanoušek Liverpoolu spíš řekl, že štěstí je něco, co se nám v minulých dekádách ve velké míře vyhýbalo, ale v poslední době nám to chce vrátit. Poslední čtyři zápasy bychom totiž bez přízně štěstěny asi všechny nevyhráli. Jedním dechem je však třeba říct, že náš tým je momentálně psychicky velmi silný a dokáže jít štěstí naproti. Z těchto čtyř utkání už jsem výhry na Chelsea a v Sheffieldu zhodnotil, teď tedy něco ke dvěma střetnutím v uplynulém týdnu na Anfieldu. V obou případech se z nich vyvinuly thrillery, které ale měly naštěstí dobrý konec. Obě výhry nás tak stále drží ve hře o dvě nejcennější trofeje.

Přitom minimálně utkání se Salzburgem mělo být v pohodě. Za sebe se sice přiznám, že mě rakouský tým hodně překvapil, nic jsem o něm do středy nevěděl, ale když už jsme vedli 3:0, tak jsme prostě žádné drama připustit neměli! Už jsme sice pod Kloppem dvě taková podobná selhání zažili, a to na konci kalendářního roku 2016, kdy jsme v Bournemouthu ještě čtvrt hodiny před koncem vedli 3:1, abychom nakonec prohráli 3:4. A potom v Lize mistrů o rok později, když jsme v poločase vedli v Seville 3:0, ale utkání nakonec skončilo 3:3. Od té doby už ale náš tým vyzrál, takže něco podobného jsem už neočekával, ale jak je vidět, tak v dnešním fotbale je potřeba se maximálně koncentrovat po celé utkání, ať je stav jakýkoli. Mnozí se mi smějí, když bývám nervózní i za jasného vedení, ale tento zápas jasně ukázal, že se může opravdu stát všechno možné.

Od začátku muselo být všem jasné, že Salzburg není slabý tým a speciálně že má velmi dobrou ofenzívu. Líbil se mi hlavně Minamino, který dělal naší defenzívě velké problémy. Liverpool však hrál v první půli dopředu velmi dobře, kombinacím nechyběla nápaditost, zapojovali se do nich i obránci, čehož výsledkem byl zejména druhý gól. Od začátku jsme ale hodně chybovali, dopouštěli jsme se velkého množství nepřesností, no, po kolikáté už to jen v letošní sezóně opakuji! Dlouho nám vše vycházelo až neskutečně, vedení 3:0 v 36. minutě bylo skvělé. Ale ten varovný vykřičník způsobený kvalitní hrou hostů a spoustou našich nepřesností a laxností tady pořád byl. A když pak Salzburg ještě do přestávky přece jen jednu naši chybu využil, a dal gól naděje, mělo být všem jasné, že o výsledku zatím rozhodnuto není, což se pak velmi brzy v druhé půli potvrdilo.

Po přestávce se už Liverpoolu krutě vymstila okna vzadu, která jsem tam viděl už od začátku utkání. Najednou tak bylo v polovině druhého poločasu 3:3 a soupeř byl navíc na koni. A způsob, jakým jsme dostali třetí gól, mě dokonce sváděl k myšlence, že jsme na ručník, což se ale naštěstí nepotvrdilo.  Určitě i proto, že soupeř kupodivu nepokračoval v tempu, díky kterému srovnal náš náskok, ale spíš se stáhl, jakoby spokojen s vyrovnáním. A asi také v euforii na chvíli ztratil koncentraci, takže jsme šli brzy znovu do vedení. Salah, kterého v poslední době hodně kritizuji, vstřelil na 4:3 svůj druhý gól v utkání, a jak se později ukázalo, byl rozhodující. Jsem rád, že důležité góly střílet nezapomněl.

Vlastně už před vyrovnávacím gólem soupeře byla na naší straně provedena střídání, která se ukázala jako správná. Bylo třeba oživit hlavně výkon středové řady a zlepšit držení míče, což se i dle toho jak probíhala poslední fáze utkání, povedlo. Teprve závěrečnou dvacetiminutovku při hubeném vedení jsme konečně hráli to, co jsme měli hrát už když jsme jasně vedli v prvním poločase. Nepouštěli jsme se do žádných riskantních akcí, zpřesnili a zklidnili jsme hru, dobře jsme drželi míč a soupeře jsme už v podstatě k ničemu vážnému nepustili. Sami jsme mohli skórovat zejména po dalším z chytře zahraných rohů TAA, ale Mané na centr od praporku nenastavil svou hlavu správně. Po závěrečném hvizdu rozhodčích jsem si jistě nejen já zhluboka vydechl. Postup ze skupiny ale bude nakonec těžší, než to vypadalo před losováním, Salzburg mě svou kvalitou opravdu překvapil. Teď musíme bezpodmínečně dvakrát porazit Genk, a zároveň si počkáme, co přinese dvojzápas Neapole se Salzburgem. Potom uvidíme, co budeme muset uhrát v posledních dvou kolech, abychom se dostali do vyřazovací fáze.

O víkendu nás pak čekal Leicester, aktuálně třetí tým tabulky, což by mohlo být možná pro mnohé překvapení, ale vzhledem k tomu, co předvádí některé další týmy tak zvané silné šestky, tak zase ne až takové. V každém případě bylo čeho se obávat, bylo jasné, že tým, který k nám přivezl znalec poměrů v Liverpoolu, Brendan Rodgers, má kvalitu a bude velmi houževnatý. A to se i potvrdilo, přestože Liverpool rozhodně nepřistoupil k utkání lehkomyslně, tak nakonec jej dovedl k vítěznému konci až v hodině dvanácté. Hosté v prvním poločase sice útočili velmi sporadicky, a prakticky všechny jejich snahy směrem dopředu končily v nejlepším případě rohovými kopy, s jejichž bráněním jsme si dokázali poradit. Na druhé straně se ale Leicesteru dlouho dařilo hrát důsledně a bezchybně směrem dozadu, takže ani Liverpool si přes územní převahu mnoho šancí nevytvořil. Za zmínku stojí zejména situace ze 13. minuty, kdy se TAA skvěle uvolnil v rohu hřiště i s pomocí praporku, jeho přesný centr našel osamoceného Milnera, který však míč dobře netrefil. Trent sice ještě není úplně vyzrálý hráč, ve své hlavní činnosti, kterou je defenzíva, mívá občas problémy, ale směrem dopředu už několikrát ukázal záblesky geniality. Doufám, že jeho vývoj bude i nadále pokračovat, jako doposud.

Důležitý moment v utkání pak přišel pět minut před přestávkou, kdy obrana lišek nezachytila dlouhý pas Milnera, který našel Maného. Senegalský útočník nedal tváří v tvář Smeichelovi v brance hostů šanci a vedli jsme 1:0. Leicester se pak víc vytáhl, čehož jsme mohli do poločasu ještě využít, ale Mané po nezištné přihrávce Firmina svůj druhý gól nepřidal. V samotném závěru první půle se ještě do nebezpečné šance tlačil Vardy, ale naše defenzíva odolala. Druhý poločas pak v podstatě pokračoval jako ten první, hosté už se o něco víc směrem dopředu osmělovali, čímž nám ale nechávali víc prostoru v ofenzívě, takže jsme se vytvořili několik dobrých šancí na zvýšení náskoku. Naše zakončení však byla většinou nedůrazná a navíc v brance Leicesteru stál výborný Schmeichel. První varování, že by zápas nemusel dopadnout naším vítězstvím, přišlo zhruba v 65. minutě, kdy akci Vardyho Adrián skvěle zneškodnil. Už v první půli prokázal vynikající reflex v situaci, která se sice ukázala jako ofsajdová, ale tak jako tak, zaslouží za to, jak zastoupil za naši jedničku, jen slova chvály. Po reprezentační pauze už asi bude na lavičce, ale pokud na konci této sezóny něco velkého vyhrajeme, tak bychom na jeho zásluhy rozhodně neměli zapomenout.

Další varování našemu týmu pak poslal několik minut po Vardym Praet, no a v 80. minutě se hosté dočkali vyrovnání, když se jim povedla pěkná kombinace, po které, přiznám se, nevím, zda mám z tohoto obdrženého gólu někoho z našich hráčů vinit. V každém případě bylo deset minut před koncem najednou 1:1, takže i vzhledem k tomu, že měli naši hráči za sebou těžký zápas Ligy mistrů, hrozila akutně první bodová ztráta v ligové soutěži. Hráči v červeném se však nevzdali, už v úvodu jsem zmínil mentální sílu našeho týmu, která se v posledních minutách utkání projevila.

Penalta v páté minutě nastavení je vždy předmětem vášnivých diskusí, a ani její potvrzení nově zavedeným systémem VAR v Premier League na tom asi hned tak něco nezmění. Její nařízení se nelíbilo Rodgersovi, některým hráčům v modrém, kteří po utkání vyvolali na hřišti šarvátku, a výhrady bude mít jistě i spousta fanoušků jiných týmů. Za sebe, abych byl spravedlivý, tak připouštím, že nám rozhodčí v závěrečných minutách dvakrát trochu pomohl. A to v případě Salahova úniku po pravém křídle, kdy se při uvolňování pomohl faulem, a pak tam byla ještě jedna situace, kterou si už přesně nevybavuji, ale divil jsem se, že zákrok našeho hráče sudí pustil, a my jsme mohli rozvinout útočnou akci. Ale penalta byla podle mě nařízena zcela správně, Manému byla přišlápnutá noha ve chvíli, kdy přihrával. Nic na tom nemění skutečnost, že to byla noha, o kterou se opíral. Velice bych se zlobil, kdyby nebyl pokutový kop odpískán nebo kdyby byl na základě VAR odvolán. Naštěstí byl na hřišti Milner, který si, jako v drtivé většině těchto případů věděl rady, a míč poslal s přehledem do sítě na opačnou stranu, než skákal Schmeichel. Hosté se ještě následně dostali na naši půlku hřiště, ale k zakončení už jsme je nepustili, a získali tak i v osmém ligovém kole plný počet bodů. Pohled na ligovou tabulku se lepší nejen kolo od kola, ale snad po každém hracím dni, takže už teď nabírá parametry scifi. Nebudu se vůbec zlobit, když to tak bude pokračovat dál.

Přestože jsme s Leicesterem odehráli podle mého názoru jeden z nejlepších letošních zápasů, tak jsme byli nejblíže bodové ztráty v zatím odehraných utkáních tohoto ligového ročníku. V posledních několika střetnutích jsme vítězství po velkých dramatech doslova vydřeli, dokonce bych řekl, že se výhry od poloviny září rodily stále víc a víc těžce. Proto vítám reprezentační pauzu, spousta hráčů bude mít sice povinnosti v národních týmech, takže po fyzické stránce si až tak neodpočnou. Ale po stránce psychické snad ano, byl to v posledním necelém měsíci velký tlak na jejich mentální stránku, od něhož nebude ke škodě se odreagovat. Věřím, že za 14 dní budou mít čisté hlavy, a že i v devátém kole na hřišti jednoho z týmů z druhé poloviny ligové tabulky prodlouží svou vítěznou sérii.

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

alba_kresla.jpg

Facebook