Přehnaný respekt soupeře

Blog3

Aniž bych snižoval náš výkon, tak zápas s Arsenalem podle mého názoru rozhodl hlavně fakt, že hosté z nás měli příliš velký respekt. Zdálo se mi, že si vůbec nevěřili, že by mohli na Anfieldu uspět. Přitom nám situaci mohli velmi zkomplikovat, své obrovské šance v první půlhodině za bezbrankového stavu však nevyužili. A tak jsme se nakonec z vítězství radovali my.

Mohli jsme jít do vedení hned v prvních minutách, kdy Firminovi chyběl ke gólovému zakončení jen krůček. V dalším průběhu hry jsme měli opticky obrovskou převahu, ale obrana Arsenalu hrála v první půli pozorně, takže žádné velké šance potom dlouho nepřicházely. Ke střelám jsme se moc nedostávali, a když už ano, tak je hosté většinou stačili zablokovat. Většina akcí tedy končila centry do pokutového území,  které byly často i špatně provedené, takže hráči soupeře je vcelku bez problémů odvraceli. Hrálo se ale prakticky jen na polovině Arsenalu, protože se nám dařil presink, který dělal hráčům hostí velké problémy a nutil je odevzdávat nám míče. Po jedné takové situaci se dostal do velmi dobré příležitosti Mané, jeho střelu však gólman Arsenalu zneškodnil.

Protože jsme se však, podobně jako v minulých utkáních, nevyvarovali hrubých chyb, mohlo udeřit na druhé straně. Nejprve po ne úplně ideální domluvě Van Dijka s Adriánem namazal náš gólman míč přímo na nohu Aubameyanga, který však naštěstí naši odkrytou branku netrefil. A po půl hodině hry udělal při vyvážení míče na polovině hřiště kiks tuším Henderson, hosté šli do přečíslení, jehož výsledkem bylo, že se nová posila Arsenalu, Pepé ocitl tváří v tvář Adriánovi a měl dostatek času klasicky se jej zeptat, kam to chce. Tento hráč už pár minut předtím mířil po ojedinělé akci hostů těsně vedle spojnice naší branky a celkově se ukazoval v dobrém světle, tentokrát však selhal. Nechci vůbec snižovat zákrok Adriána, ale že i po této akci zůstalo na ukazateli skóre 0:0, vděčíme především nedůraznému zakončení Pepého.

Tento moment jakoby symbolizoval rozpoložení fotbalistů Arsenalu, opravdu mi přišlo, že si příliš nevěří, že by mohli na Anfieldu uspět. A protože neproměnění takových šancí hráčům soupeře určitě na pohodě nepřidalo, tak zákonitě následoval trest. Hosté sice ještě bez úhony přečkali šanci Salaha, který se chvíli po zmíněné tutovce Pepého krásně uvolnil v pokutovém území, z otočky však branku netrefil. Udeřilo tedy až pět minut před přestávkou po rohovém kopu. Fanoušci Arsenalu sice možná pochybovali o jeho regulérnosti, podle mě tam však bylo držení vzájemné, a Matipův gól tudíž byl regulérní, video ani nebylo třeba. Ožili jsme, v prvním poločase jsme už sice další gól nepřidali, přišlo to však hned po pauze. Luiz stáhl v pokutovém území za dres Salaha a sám postižený proměnil penaltu s velkým přehledem. Na dlouhou dobu pak byl na hřišti jen jeden tým, ten v červených dresech. Liverpool také rychle přidal třetí gól, jehož autorem byl po skvělé individuální akci opět egyptský útočník. Teprve v závěru, po vystřídání, jsme zvolnili a pět minut před koncem jsme po sérii chyb dovolili soupeři zkorigovat výsledek. Žádné velké drama se však už nekonalo.

Kdyby hosté využili své šance v první půlhodině utkání, nemuselo být naše vítězství tak přesvědčivé, pokud by se vůbec zrodilo. Já vím, že na „kdyby“ se nehraje, ale ten varovný prst je potřeba vztyčit. Hra některých hráčů, kteří v minulých zápasech moc nepřesvědčili, se sice zlepšila a ani chyb už jsme v sobotu neudělali tolik, jako v předchozích střetnutích. Stále tam ale nějaké zbytečné hrubky byly, což je třeba zmínit, protože nás mohly stát dobrý výsledek.

Nicméně, přes všechny problémy jsme jediným týmem, který má po třech kolech plný počet bodů, což se asi až tak nečekalo. Posledně jsem psal o kritickém období sezóny, ale zatím nám to vychází nad očekávání, když připočteme i ztráty konkurence. Nepovažuji na rozdíl od mnohých jiných za našeho jediného vážného soupeře Citiziens, tedy aspoň zatím ne, momentálně mě zajímají i výsledky dalších soupeřů. Zatím to sice vypadá tak, že boj o titul se opět odehraje mezi Liverpoolem a Manchesterem City, ale po třech kolech ještě nelze dělat předčasné závěry. Z různých důvodů totiž může nastat situace, že z boje o titul se stane boj jen o Ligu mistrů. Nic takového samozřejmě nechci přivolávat, jde mi jen o to, abychom stáli nohama pevně na zemi. Sezóna je prakticky ještě celá před námi, bude hodně dlouhá, a může se stát cokoli.

Nicméně, naši hráči, s tím, jak se jim v posledním období daří, získávají stále víc a víc na sebevědomí, což je taky důležitý faktor pro dosažení úspěchů. Tedy pokud nepřeroste do nezdravé podoby. Ale už teď si svými výkony a výsledky získáváme stále větší uznání konkurentů, jak anglických, tak i zahraničních. Nevím, do jaké míry se to projevilo na hře Arsenalu, protože jeho respekt z nás mi opravdu přišel až nečekaně velký. I Norwich na Anfieldu byl odvážnější a tudíž i nebezpečnější. Je ale pravda, že Arsenal je zhruba v situaci, v jaké jsme byli my před příchodem Kloppa. Čeká ho ještě hodně práce, aby se vrátil aspoň na místa, která zaujímal ještě před pár lety. A taky si myslím, že se na mentalitě hostů mohly podepsat poslední zápasy na Anfieldu, které skončily jejich jasnou prohrou, několikrát i debaklem. Tak či onak, přes uvedený respekt k Liverpoolu od ostatních týmů neočekávám, že proti nám budou nastupovat předem poraženi. Minimálně na to v žádném případě nemůžeme spoléhat. Ale nemusí nás to ani příliš trápit, na to, abychom se vezli dál na vítězné vlně, kvalitu určitě máme.