pivovar helf

Nečekaná premiéra Adriána

Blog3

Nová sezóna začala pro Liverpool letos o týden dříve než obvykle, protože si náš tým zahrál s Citiziens po dlouhé době o Community Shield. Tradice těchto utkání, jež tvoří jakýsi lehký předkrm před hlavním chodem, který nám budou v následujících zhruba devíti měsících hráči postupně servírovat, je už více než stoletá. Pokud ale vím, tak v dřívějších dobách šlo spíše o charitativní střetnutí, v němž při nerozhodném výsledku byly vyhlášeny za vítěze oba týmy, a trofej se tuším ani neudělovala. To se změnilo až někdy v devadesátých letech minulého století, čímž získal tento zápas větší váhu. No a když se tentokrát sešli dva suverénně nejlepší týmy na anglické scéně z poslední sezóny, bylo o prestiž postaráno.

Pohár pro vítěze si nakonec po penaltovém rozstřelu odnesl náš soupeř, když Liverpool sehrál hodně nešťastné utkání. Brzy inkasoval po chvilkové nekoncentrovanosti těsně po delším přerušení hry, ale zejména výkon v druhém poločase byl z mého pohledu vynikající. Zvláště po vystřídání jsme Manchester dostali pod obrovský tlak, zvonily konstrukce jejich svatyně, na brankové čáře občas chyběly centimetry, zahodili jsme několik dalších velkých šancí. Podařilo se však jen vyrovnat. I soupeř sice z ojedinělého brejku nastřelil tyč, ale oproti množství našich šancí to bylo málo, nehledě na to, že případný gól by v tomto případě dost možná neprošel přes nově zavedený systém VAR. Nicméně, Citiziens nakonec horko těžko dotáhli střetnutí k penaltovému rozstřelu, v němž pak byli úspěšnější. Liverpoolu by to ale určitě nemělo sebevědomí ubrat, naopak, hráči v červeném ukázali, že na City mají.

Hned o pár dní později jsme měli právě my tu čest otevřít nový ligový ročník zápasem na Anfieldu proti nováčkovi z Norwiche. A bylo to představení, které je možná typické pro úvody sezón. Hráči byli nahecovaní, ale byla tam vidět také určitá nervozita a nerozehranost. Na rozdíl od předchozího utkání ve Wembley však byla Liverpoolu tentokrát štěstěna nakloněna mnohem více. Hosté rozhodně nepřijeli odevzdat body zadarmo, dokonce dokázali hrát nečekaně odvážně dopředu. Velmi dobře kombinovali a několikrát přivedli naši nejistou obranu do úzkých. Kdyby nebyli zbrklí v zakončení, měli bychom docela problém.

Liverpool šel rychle do vedení pro Norwich velmi nešťastným vlastním gólem, a do půlhodiny přidal ještě dva další. Nemohu si však pomoci, třígólové vedení se zrodilo prakticky z ničeho. Reds se do šancí téměř nedostávali, v jejich hře bylo spousta nedostatků, od nepřesností až po nedostatečný důraz v osobních soubojích. O první brance v síti hostí už byla řeč, druhá byla spíš výsledkem šťastných odrazů míče, než nějaké vypracované akce, a třetí trefa přišla po rohovém kopu. Teprve potom se náš tým uklidnil a začal hrát to, co od něj očekáváme. Přicházely další šance, po gólu volala zejména tvrdá střela asi našeho nejlepšího hráče v pátečním večeru, Firmina. Jeho zakončení z otočky po nádherném zpracování míče bylo z mého pohledu asi nejkrásnějším momentem střetnutí.

Když jsem však psal o štěstí, tak je třeba zdůraznit, že se týkalo jen hry jako takové, protože krátce před přestávkou jsme zažili velmi nepříjemný, smolný moment, který nám při vstupu do nové sezóny zkomplikoval plány. Zranění Alissona hned v prvním ligovém kole rozhodně není dobrou zprávou, zvláště když dvojka mezi tyčemi je u nás jen pár dnů, takže mnozí jsme ještě Adriána pořádně nezaregistrovali. Aspoň pro mě je gólman, který čerstvě přišel od kladivářů, velkou neznámou, i když samozřejmě zatím nic proti němu nemám. Komunikace se spoluhráči jsem se ale logicky obával, uklidňovala mě aspoň skutečnost, že přišel na hřiště až za stavu 3:0 a že jsme navíc krátce před přestávkou přidali čtvrtý gól.

Jsou zápasy, kdy i při jednogólovém vedení dlouho před koncem věřím, že to bude na výhru stačit. Je to v případech kdy vidím, že hráči jsou koncentrovaní a nedopouštějí se chyb. Jsou ale utkání, jako to páteční, kdy i při výrazném vedení cítím nejistotu. O tom, že Adrián musel zaskočit mezi tyčemi za Alissona ve chvíli, kdy se u nás ještě pořádně nerozkoukal, už byla řeč. Navíc nastoupil za obranou, která v první půli rozhodně nepůsobila jistým dojmem, hosté si v úvodním dějství vytvořili možná stejně tolik dobrých nových příležitostí jako my, rozdíl byl jen v zakončení. Bohužel se zdá, že vedle Giniho se zejména TAA a Gomez nepotkali na začátku nové sezóny s ideální formou, no a Van Dijk a Robertson už také sehráli lepší střetnutí. Naši krajní obránci sice nezapomněli centrovat, dobře se tlačili dopředu, ale ve své hlavní činnosti měli rezervy. Takže i když mě mnoho lidí může mít za blázna, tak přestože jsme vedli na Anfieldu nad nováčkem soutěže 4:0, tak jsem v poločase ještě stoprocentně klidný nebyl. Už jsem ve fotbale zažil leccos.

Nicméně, první čtvrthodina druhé půle byla asi herně od našeho týmu nejlepší pasáží v zápase, počínali jsme v té fázi velmi dobře, vytvářeli si brankové příležitosti i z kategorie těch vyložených. Pátý gól visel doslova na vlásku, ale střelecké štěstí se od nás po přestávce odvrátilo. S přibývajícími minutami se hosté znovu osmělili, a zhruba v polovině druhého poločasu zaslouženě skórovali, když konečně potrestali jednu z hrubých chyb naší defenzívy. A klidně mohli přidat další branky, nastřelili břevno, a asi dvanáct minut před koncem jsme opět nechali na křídle úplně volného hráče, který však svou šanci prováhal, TAA jej nakonec stihl dostoupit. Je ale neuvěřitelné, že i já, sledující zápas jen na obrazovce, hráče v nebezpečném postavení tuším, i když jej nevidím, zatímco naše obrana o něm snad vůbec neví! Kdyby dal Norwich z některé z těchto šancí další gól, ještě bychom se hodně zapotili!

Výsledek je tedy trochu zkreslující, ale hlavní je, že vše dobře dopadlo, a že jsme si připsali první povinné body do ligové tabulky. Norwich hrál velmi sympaticky, nevím, jaké má ambice, ale s takovými výkony by se záchranou neměl mít problém. A pokud zlepší obranu, může klidně pomýšlet na střed tabulky. No a my taky musíme zlepšit defenzívu, a to oproti pátečnímu utkání na Anfieldu dost výrazně, jinak si o trofeji v této sezóně můžeme nechat jen zdát. Adrián nezklamal, co měl pochytat, chytil, působil vcelku jistým dojmem, za obdržený gól rozhodně nemůže. Ale jak se své nečekané role zhostí, ukážou až další zápasy. Ve středu hřiště se mi ani v jednom z prvních dvou utkání nelíbil Gini, u něj ale věřím, že se do formy dostane, navíc v této formaci máme teď víc možností. Směrem dopředu mám výhrady k sólování Salaha, což už začíná být evergreen, ale jinak se zdá být ofenzíva v pořádku. Chyběl tomu možná jen nějaký ten gól navíc z tlaku na začátku druhého poločasu. Popřejme tedy Alissonovi co nejrychlejší uzdravení a těšme se na další zápasy.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook