pivovar helf

Čo nám chce Klopp povedať?

Klopp52

Cancelo a Rodri v Manchestri City. Pepe, Luiz a Tierney v Arsenale. Sessegnon a Lo Celso v Tottenhame. Tieto a mnohé ďalšie mená sú ukážkou toho, ako sa anglické kluby pripravujú na nový ročník najsledovanejšej ligy sveta – Premier League.

Je preto zaujímavé sledovať ako v porovnaní s týmito menami vyznievajú nové tváre v kádri Jürgena Kloppa, tak napr. 17 ročný Sepp van den Berg, Harvey Elliot, ktorý nemá ani toľko rokov čo Sepp a náhradný brankár Adrian. Žiadne veľké mená, žiadne hviezdy, skôr posily do budúcna, respektíve plátanie záplat po odchodoch. Nechcem však, aby tento článok bol rekapituláciou letného prestupového obdobia, skôr by mal byť akýmsi vstupom do porozumenia Kloppových myšlienok, ktoré adresoval novinárom a fanúšikom po celom svete. Konkrétne ide o toto vyjadrenie: "Prestupy by ste nikdy nemali robiť kvôli tomu, že ich robia ostatné kluby. Nedáva to zmysel a nie je to o tom. Ak si na chvíľu sadnete a pozriete sa na náš káder - potrebujeme ďalších hráčov? Ľudia budú hovoriť, že áno, potrebujeme náhrady za Maného, Salaha a podobne. Títo hráči tu však sú. Chcete náhrady jeden za druhého? Veľké posily? Ľudia si myslia, že hráči z ostatných klubov a krajín sú lepší než hráči, ktorých tu máme - nemajú na to jasný dôkaz, pretože tí hráči tu nikdy nehrali. Je to len tak, že mať niečo nové sa vám zdá vzrušujúcejšie. Je to ako nové auto - vaše staré auto je absolútne spoľahlivé, no chcete nové a o dva týždne sa vám pokazí. Vyzerá síce lepšie, no nie je až tak dobré. Do tímu sme investovali minulú sezónu. Máme tím, tak s ním poďme pracovať a uvidíme, čo bude ďalej. Kúpa nových hráčov nie je nikdy jediným riešením. Navyše, urobiť túto základnú zostavu a celé mužstvo je naozaj zložité a drahé - nemáme na to peniaze. Tak to jednoducho je. Nemôžeme vstúpiť na prestupový trh so 150-200 miliónmi £ a povedať 'Toto je človek, ktorého potrebujeme a spraví nás lepším.' a hral by len v prípade, ak by ostatní nemohli hrať. Takýchto hráčov naozaj nezískate, pretože sa pýtajú, kedy budú hrať a ja im musím povedať 'Keď bude niekto chorý alebo keď niekto odíde.' Je to zložité. Je to cena, ktorú platíte za úspech a za to, aby ste mali dobrý tím. Aj preto hovorím upokojme sa, sledujme, pracujme a zlepšujme sa - musíme to tak robiť. Riešenie nájdeme až v momente, kedy ho budeme potrebovať."

Vlna hejtu a pesimizmu, ktorá sa spustila a ktorá sa priamo úmerne zvyšovala s ostávajúcim časom na kúpenie posíl, bola priam zarážajúca. Jediné, čo z duše nenávidím a čo ma vie vytočiť je fakt, keď niekto plače popredku o tom, ako je sezóna stratená. Jürgen sa oprávnene pýta: „Potrebujeme ďalších hráčov? Potrebujeme náhradu za Maného, Salaha?“. Ja by som otázku rozšíril o ďalšie mená – potrebujeme náhradu za Firmina, za Giniho, Fabinha, Robertsona, Virgila, Trenta? Rozhodne nie. To, ako nemec poskladal tím, ktorý sa 2 roky po sebe dostal do finále najprestížnejšej klubovej súťaže, je priam neuveriteľné. Máme vynikajúce individuality, ale na druhej strane sa sila dnešného LFC skrýva v tímovom duchu. To je to, čo nás odlišuje od iných. Žiadny tím nemá takú mentálnu silu. Semifinálová odveta proti Barcelone to jasne dokazuje a pripomínam, že sme hrali bez Salaha a Firmina.

Ďalším faktom je, že Klopp si hráčov vyberal vždy nielen podľa toho, ako mu herne pasujú, ale aj podľa charakteru. Myslíte si, že by si pod ním zahral taký Pogba? Nehovorím o futbalových vlastnostiach, ani nechcem tohto hráča zhadzovať, ale jednoducho po ľudskej stránke by sa pod naším manažérom dlho neohrial. Toto presne vidím pod jeho prirovnaním o starom a novom aute: nie všetko, čo je in a aktuálne cool, je pre dosiahnutie úspechu postačujúce. Jedno zo základných princípov ekonomiky a obchodu hovorí o tom, že nikdy nemeň to, čo je dobré. Tak prečo rozbíjať fungujúci stroj? Áno, vždy je čo vylepšovať a zdokonaľovať, ale skúsme to spraviť s rovnakými hráčmi a nie draho kúpenými - „Máme tím, tak s ním poďme pracovať a uvidíme, čo bude ďalej.“

Tí, ktorí kritizujú toto prestupové obdobie by si mali uvedomiť, že Jürgen je schopný dať za hráča sumu, aká je potrebná. Virgil a Allison zaplnili miesta, ktoré nás svojho času tlačili najviac. Ich cena sa zdala byť vysoká, ale Liverpoolu to splatili svojimi výkonmi do posledného centu. Boss správne poznamenal, že sa do tímu investovalo minulý rok, zopakovať to v roku 2019 nemalo predsa logiku a ani žiadny pádny dôvod.

Na záver dodáva, aby sme sa upokojili, zhlboka sa nadýchli a užívali si novú sezónu. Očakávania sú veľké. Všetkých fans spája túžba po úspechu a treba to povedať nahlas, je to túžba po titule v PL! Ako to dopadne, to nikto nevie, ale jedna vec je istá na 100%, čaká nás opäť neskutočná jazda a ty si ju buď môžeš užiť tak ako predošlé 2 roky alebo byť pesimista a čakať neúspech. Možnosť je na tebe, ale spomeň si na nemcove slová pri upísaní sa Liverpoolu: “We have to change from doubters to believers.

YNWA!

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook