pivovar helf

20 otázek pro…Moro9

 


LiverbirdUponMyChest

 

V pátem díle rubriky jsme vyzpovídali Radka Vránu, který je znám svým trefným hodnocení jednotlivých zápasů z diskuzí pod nickem Moro9.

1. Tvůj nick i avatar odkazují na Fernanda Morientese, který velikou díru do světa v LFC neudělal. K LFC Tě dovedl právě tento hráč? Jaké jsou vůbec tvé počátky podpory klubu?

Ano, dá se říct, že Morientes byl hráčem, který mě dovedl k Liverpoolu FC. Do roku 2005 jsem fotbal moc nesledoval, mým sportem číslo jedna byl tehdy hokej, který jsem v dětství i hrával. V tomto roce jsme se ale s partou kamarádů ze třídy začali o fotbale stále více bavit. Náš profesor na informatiku nám donesl PC hru Pro Evolution Soccer 4 a my ji s klukama začali u mě doma hrávat. K tomu jsme si ve hře každý nastálo vybrali nějaký klub. Zrovna v tom období mě ve sportovních novinách překvapilo, že Morientes hraje za LFC. V dětství, i když jsem sledoval fotbal jen letmo, jsem si oblíbil španělskou repre a ta měla v útoku dvojici Raúl – Morientes, která spolu válela i v Realu Madrid. A právě Morientes byl mým větším oblíbencem. Pár měsíců zpátky jsem také zaregistroval památné finále LM v Istanbulu mezi Liverpoolem a AC Milán. Věděl jsem tedy, že v posledních letech zde byla i výrazná česká stopa. Tohle byly počáteční impulsy k tomu, že jsem se dostal k LFC.

Morientes u nás sice neměl nejlepší období, ale čím více jsem v PES 4 hrával za LFC, tím více jsem se začal o klub a jeho hráče zajímat i v reálu a zanedlouho se z toho stala láska na celý život. Dnes až na výjimky nevynechám přenos žádného zápasu a Liverpool FC je každodenní součástí mého života. Za tu dobu jsem si oblíbil spoustu dalších hráčů, ale kdyby se mě někdo zeptal dnes, který hráč zůstane navždy mým nejoblíbenějším, neřeknu jiné jméno než Steven Gerrard. 

2. Máme za sebou výbornou sérii výsledků. Osobně jsem v září vyslovil cíl 3. místo v PL a čtvrtfinále Ligy mistrů. Obojí je v tuto chvíli splnitelné. Jaký byl tvůj cíl pro LFC před sezónou a jak jsi s jejím průběhem spokojen?

Jako fanoušek bych si samozřejmě přál mít ambice na ty nejvyšší cíle, tedy titul v Premier League nebo trofej v Lize mistrů. Ale jsem nohama pevně na zemi. Po letním přestupovém období jsem věděl, že tyto cíle jen těžko splníme. Ne že bychom koupili špatné hráče, ale v týmu zbyla ještě spousta rezerv. Začátek sezóny byl velmi rozpačitý, spíše zklamáním. Ale pak se to začalo zlepšovat a poslední dobou s výjimkou zbytečných remíz s Evertonem a WBA můžeme být spokojení. Obzvlášť tradičně náročné vánoční období jsme zvládli skvěle.

Pro mě bylo největším přáním, aby nás další soutěž navíc v podobě LM výkonově opět nezničila. Tak jako tomu bylo v sezoně 14/15 pod Rodgersem, kdy jsme totálně vyhořeli jak v LM, tak i v PL a dalších soutěžích. Letos jsme ale ve skupině LM obsadili první místo, v PL se momentálně držíme v top 4 a v FA Cupu pokračujeme dále. Takže zatím spokojenost. Teď jen aby nám to vydrželo i do jara.

3. Aktuální forma týmu je velmi dobrá. Má na tom vliv rozsáhlá rotace základní sestavy, kterou Klopp praktikuje? Nepřipadá mi, že by hráči vypadali tak opotřebovaní jako loňský otřesný leden.

To, že si letos může Klopp v takové míře dovolit rotovat jednoznačně pozitivní vliv má. Ani nevím, kdy naposled jsem si mohli dovolit zápas co zápas udělat takové množství změn v základní jedenáctce, aniž by to předem znamenalo výprask nebo nudnou hru na 0:0. I to dokazuje, že Klopp tu přeci jen za ty roky vybudoval schopné mužstvo. Sice některé poslední výhry byly dosti vydřené, ale to na tom nic nemění. Věřme tedy, že to bude do budoucna jen lepší a něco takového jako loňský leden nás už nikdy nepotká.

4. Předpokládám, že jsi sledoval víkendové Merseyside derby, jaké je tvé hodnocení zápasu a jak se ti nehledě na vítězný gól líbil debut Virgila Van Dijka?

Jsem rád, že jsme Evertonu vrátili tu nedávnou ligovou remízu na Anfieldu. To jak k ní tehdy došli mi leželo v žaludku dlouho. Zápas byl pro fans LFC ale zajímavý právě i kvůli debutu VVD. Mně se jeho výkon líbil a gól byl jen třešničkou na dortu. Na soudy je samozřejmě ještě brzo a vím, že jeho výkon mohl být hodně ovlivněný nabuzeností v první hře na domácím stadionu. Ale ze záběrů bylo vidět, že se nebojí koordinovat si spoluhráče kolem sebe včetně brankáře. Snad v tom bude pokračovat a naše obrana konečně od dob Carraghera našla pořádného lídra.

5. Po zápase bude vyšetřován Roberto Firmino za údajnou rasistickou urážku Holgata, který jej frustrován ze svého penaltového zákroku hodil mezi diváky. Co na to říct, bude se opakovat srandakauza Suárez?

Doufám, že kauza Suárez se už opakovat nebude, protože to dodnes považuji za jeden z největších trapasů fotbalové asociace. Tehdy jsem byl stoprocentně na straně Suáreze. Nevím, co přesně Firmino řekl, ale jeho reakci jsem naprosto rozuměl. To postrčení do diváků bylo dost zákeřné a mohl si z něho odnést nějaké zranění. Je zajímavé, že tímhle se zpětně už nikdo nezabývá a řeší se opět jen blbosti. I kdyby Firminovi vyklouzla nějaká nevhodná slova, vinit Brazilce, který každý týden nastupuje se spoluhráči tmavé pleti, že řekl něco s rasistickým podtextem, je nesmysl.

Musím ale dodat, že konflikt, který to postrčení vyvolalo, mi trochu připomněl jak vypjaté derby mohou a měli by být, což v posledních letech i v derby s ManU moc nevídáme. Rozhodně se na něco takového podívám raději, než na to, že v rámci derby rozhodčí pískne penaltu po tom, co obránce pohladí soupeře po zádech.

6. Právě Everton angažoval před nedávnou dobou Sama Allardyce, specialistu na záchranářské práce. Samozřejmě, zoufalé situace zoufalých klubů si žádají zoufalé kroky. Ale není to pro takový klub málo ambiciózní krok?

Nejsem si jist, jestli je to lepší volba než byl Moyes, Martinez či Koeman. Trenéry jako Allardyce, Hodgson apod. považuji za takové anglické trenérské dinosaury. Vždy budou pendlovat mezi týmy, kterým hrozí sestup a zrovna vyhodili manažera. Sice se teď v tabulce zvedli, ale výsledkově to žádná hitparáda není. Everton asi už navždy bude klubem, který jednou za čas má dobrou sezonu s pozicí okolo 7. místa, ale jinak je to prostě průměr. Nás tak ale může těšit, že město Liverpool bude vždy více červené než modré :)

7. Seřaď, co bys chtěl na konci sezóny nejvíce a nejméně - a) 4. místo v PL, b) semifinále LM, c) vítězství v FA cupu.

a) 4.místo v PL, b) trofej v FA Cupu, c) semifinále LM

8. Před námi je atraktivní šlágr se zdánlivě neporazitelným Manchesterem City. Zkus si tipnout podobu a výsledek zápasu.

Strašně bude záležet, jak moc nás opět ovlivnilo dění kolem Coutinha. Proto je těžké to nyní odhadovat. Nebýt toho, věřím, že Man City zvládneme. Jako fanoušek ale chci pořád věřit a tipuji tedy vyrovnaný zápas s výsledkem 2:1 pro nás. Ale nedivil bych se ani remíze 2:2. Nicméně myslím, že jim z léta máme hodně co oplácet.

9. Na soupisce máme nejdražšího obránce všech dob. Máš ho následovaného? Jaká očekávání od něj máš?

Nasledovaného ho moc nemám, k tomu abych nějak více sledoval zápasy týmů typu Southampton není čas. Můžu tedy akorát důvěřovat, že Klopp ví proč ho tak moc chtěl. Také beru v potaz nadšené komentáře fanoušků LFC v době, kdy jsme o něho projevovali zájem. Moje očekávání jsou tedy veliká, tak jako od každého hráče, který oblékne dres LFC.

10. 75 mil. liber, 9. místo v historické tabulce nejdražších hráčů vůbec (nyní už 10. místo). Dočkáme se v brzké době standardu, kdy hráči budou přestupovat za více než 100 mil. liber? Je pro Tebe jako fanouška cena, za které LFC pořizuje hráče, důležitá nebo toto vůbec neřešíš?

Věřím, že určitě dočkáme. Ty částky jdou stále nahoru a dokud se s tím nezačne něco dělat, tak se to nezmění. A já si nemyslím, že budou nějaké tendence to regulovat. Po každém takovém nákupu sice v médiích proběhnou šumy jestli to není už moc a co to vypovídá o světě, když ve fotbale lítají takové peníze. Ale druhý den už o tom nikdo nemluví a jen se čeká na další přestupové období, kdy tyto rekordy budou znovu pokořeny. Velkokluby ty peníze zkrátka mají a rádi to tímto ukazují. Kolikrát si myslím, že jim jde více o to vyvolat senzaci než o samotného hráče.

Pokud jde o Liverpool, ten spíše než že by chtěl vytvářet nějaké rekordy, tak se musí přizpůsobovat současnému trhu. Já jako fanoušek s tím stejně nic nenadělám, ať se mi to líbí nebo ne. Částky za hráče mě trápili především v období LFC pod Brendanem Rodgersem, protože jeho nakupování nedávalo smysl a příchozí hráči neměli nikdy očekávaný přínos do hry. Pro mě to byly vyhozené peníze. Jürgen Klopp si ale postupně získal moji důvěru, že když se rozhodne za někoho utrácet, tak ví proč to dělá. Takže pod jeho vedením nemám zatím důvod sumy za naše hráče řešit.

11. Koho ze stávajících stoperů bys přiřadil od nové sezóny do stabilní stoperské dvojice k VVD?

Zatím těžko říct. Neměli jsme ještě moc možností vidět s kým si VVD rozumí a v jaké formě bude on sám. Navíc v příští sezoně mohou na pozici stopera přijít další změny. Z těch stávájících bych asi zvolil Matipa. K Lovrenovi pořád nemám důvěru, ale kdo ví, třeba i on vedle někoho jako VVD začne hrát mnohem jistěji. Také by asi nejednoho z nás zajímalo, jak by si na stoperu počínal dobře hrající Joe Gomez.

12. Sága Coutinho je ukončena, hráč se stěhuje do Katalánska. Jaký je Tvůj názor na způsob jeho odchodu klubu?

Doufal jsem, že to s námi vydrží aspoň do léta. Odchod v lednu je velkým zásahem do pohody týmu. Jak je ale vidět, jeho touha přejít do Barcelony byla silnější než cokoliv jiného. Evidentně se bál, že znovu to odložit by byl risk, mohlo přijít zranění, změna zájmu od Barcelony a jeho sen by se rozplynul.

13. Jaký je tvůj tip na jeho další část kariéry v Barceloně? Stane se ihned klíčovým hráčem?

Nevím jestli ihned, ale myslím, že nebude mít problém se prosadit. Někteří zhrzení fanoušci LFC už samozřejmě mají tendence přát mu lavici a to, že na rozdíl u nás bude v Barce jen jeden z mnoha. Tak to bylo i u Suáreze. Ale stejně jako Luis i on je dostatečně kvalitním hráčem na to, aby po boku tak skvělých spoluhráčů dál předváděl top výkony.

14. Na zdejším webu po jeho přestupu nastala čistá panika, minimálně u diskutujících. Viděl jsem zde minimálně dvacet potenciálních náhrad za něj. Je okamžitý nákup bezpodmínečně nutný, abychom po sezóně byli spokojeni, nebo věříš, že stávající kádr je schopen udržet laťku svých výkonů a radši bys hledal náhradu až v létě?

Náš kádr je sice lepší než v minulosti, to ale neznamená, že by ho ztráta klíčového hráče neměla ovlivnit. Nejde jen o to co Coutinho přinášel do hry, ale i o sebevědomí týmu. I když jsme dokázali bodovat bez Coutinha v sestavě, věřím, že jen vědomí toho, že někdo takový v týmu je, hráčům pomáhalo. Bylo to tak i u jiných hvězd, které nás v minulosti opouštěli. S Coutinhem také odešla hlavní myšlenka a kreativita naší zálohy a také většina gólů z dálky či přímých kopů. Jsem pro, aby přišla okamžitě náhrada. Pomohlo by to i fans, kteří se opět musí smířit s odchodem skvělého hráče a kteří opět jsou na vážkách, jestli příchod VVD nebyl kompenzován odchodem Coutinha. Ale Klopp už několikrát ukázal, že je ochoten si půlrok na hráče raději počkat, než bezhlavě nakupovat. Proto si myslím, že je reálné, že v lednu již nikdo nepřijde.

15. Sadio Mané hraje hluboko pod své možnosti, které nastínil loňskou sezónu. Je jeho ztráta formy pouze dočasná? Z mého pohledu on bude klíčem k úspěchu v jarní části sezóny.

Řekl bych, že je to jen dočasné. Je to asi dáno tím, že v první sezoně mohl jen překvapit a potom co nasadil tak vysokou laťku, se nedokázal vyrovnat s očekáváním, které fanoušci od něho letos měli. Trochu se bojím, aby něco podobného příští sezonu nepotkalo Salaha. Ale oba tito hráči mají v sobě velkou kvalitu a kdo ví, třeba příští sezonu to bude zase Mané, kdo bude dávat jeden gól za druhým.

16. Minulou sezónu si Klopp ukázal na tři hlavní přestupové cíle – Salaha, VVD a Keitu. Všichni zde budou od léta působit. Pozdě, ale přece. Co je tím hlavním důvodem, že první volby začínají vycházet? Přeci jen, za poslední roky mohu napsat předlouhý seznam těch, které manažer chtěl, ale z mnoha různých důvodů to nevyšlo.

Důležitým faktorem je nejspíš sám Jürgen Klopp a to, že pod jeho vedením pomalu ale přeci Liverpool získává opět jistou reputaci v Evropě. Také si ale myslím, že jeho výběry hráčů dávají smysl, na rozdíl od těch Rodgersových, jehož budování týmu bylo dost nelogické. Klopp si na jednu stranu vybírá hráče, které přesně na daný post v kádru potřebuje a zároveň jsou to jména, která Liverpool ze své pozice reálně může získat aniž by je přebral jiný konkurent. Pak je to už jen o tom nebát se zaplatit požadovanou částku, což dříve byl také větší problém. Věřím, že je to známka toho, že se naše přestupová politika konečně začíná zlepšovat. Ale také je pořád prostor pro další zlepšení.

17. Z klubu po čtyřech letech odešel důležitý trenér Pepijn Ljinders. Sledoval jsi blíže jeho práci a dokážeš si tipnout, zda to bude mít negativní vliv hru prvního týmu?

Jeho práci jsem nějak blíže nesledoval. Vím, že to byl mladý talentovaný trenér a Klopp se rozhodl po svém příchodu nechat si ho v týmu, což také o něčem svědčilo. Chápu, že se rozhodl svou kariéru posunout zase někam dál. Kdo ví, třeba ho v Liverpoolu nevidíme naposledy. Já si jen přeji, aby jeho odchod neměl žádný negativní dopad na náš tým.

18. Už se Ti podařilo vycestovat na nějaký zápas LFC, případně chystáš se vyrazit?

Zatím jsem bohužel neměl možnost vyrazit do Liverpoolu. Je to pořád můj velký sen a věřím, že si ho jednou splním. Jediný zápas LFC, který jsem zatím mohl vidět na vlastní oči, byl ten na Letné se Spartou v roce 2011. Kdo ten zápas viděl, dá mi za pravdu, že to byl asi nejnudnější fotbal v historii. Přesto jsem byl moc šťastný, když jsem mohl naživo vidět hráče jako např. Carragher, Kuyt, Reina a na pozici manažera legendu Kennyho Dalglishe. Bohužel Torres v tu dobu odešel, Suárez nemohl nastoupit a Gerrard byl zraněný. Přesto jsem za to rád.

Jet na zápas na Anfield je pořád v plánu. Je to ale otázka především financí. Momentálně jsou priority jinde. Až s přítelkyní vyřešíme společné bydlení, možná potom bude zase snazší o tom reálněji uvažovat.

19. Máš kromě LFC i nějaký jiný evropský tým, kterému přeješ úspěchy?

V Evropě jsou mi z různých důvodů sympatické i další kluby, například Slavia Praha, Inter Milán, Valencia, Dortmund, Atlético Madrid apod. Ale že bych je vyloženě sledoval, fandil jim a nějak se více zabýval jejich výsledky, to ne. Upřímně, představa, že bych se nervoval ještě u nějakého dalšího klubu než LFC mě trochu děsí :)

20. Tvá ideální sestava složená ze stávajícího kádru při plném zdraví?

Mignolet – Gomez, VVD, Matip, Moreno – Can, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain – Salah, Firmino, Mané

Díky a ať se daří. 

 

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook