pivovar helf

20 otázek pro…Kenny 7

 


LiverbirdUponMyChest

 

 

Čtvrtým respondentem je Radek Čtvrtlík, známý také pod nickem Kenny 7. Příjemné objemnější počtení.

1) Pracuješ v oblasti investic. Doporučil bys svému zaměstnavateli ke koupi jeden slavný klub z Merseyside?

Málokterý fotbalový klub bych v současnosti doporučil jako investici. Spíše jako nákladného koníčka. Když to někdo chce dělat se ziskem, obvykle nezíská trofeje znepřátelí si fanoušky. Pokud chce vyhrávat, musí držet krok s kluby, které mají sugar daddies, což znamená utrácet více peněz než provoz klubu vygeneruje.

Výjimkou by byla koupě klubu, který je ve finančním stresu, jeho ozdravení a rychlý prodej. To dnes není případ Liverpoolu.

2) FSG vlastní klub více než 7 let. Za tu dobu máme čtvrtého manažera, přistavěnou tribunu, jednu maličkou trofej, obrovské zisky z TV práv a řadu dlouhodobě frustrovaných fanoušků. Jak podrobně hodnotíš působení FSG v LFC?

  1. Na počátku je třeba si uvědomit, že máme majitele s relativně omezenou finanční kapacitou. Leckterý klub z druhé ligy má bohatší akcionáře, než LFC. Vlastníkům například Chelsea či dokonce Manchesteru City se nemohou vůbec rovnat. Ti si koupili své kluby jako hračku a vstupenku do určitých kruhů, a utopili v nich velké množství peněz, což si pánové z FSG nemohou dovolit.

FSG nás zachránili před Gilletem a Hicksem, ale jejich spasitelskou roli bych nepřeceňoval. LFC byl dobrá značka a dobrá investiční příležitost. Pokud by se jí nechopili oni, udělal by to někdo jiný.

Komerční stránka businessu se za jejich vlastnictví výrazně zlepšovala, ale zde je třeba říci, že je to taženo silnou konjukturou v tomto odvětví, a bylo to nastartováno již za Gilleta a Hickse. Druhá strana mince - sportovně-technická dimenze businessu – je tou, kde se láme chleba. Je nutno ji pochopit a naučit se ji. Tady to jde FSG o poznání hůře. Pánové Henry a Werner příliš mnoho a příliš dlouho tápali.

Na samém počátku jsem měl pocit, že při rozhodování jsou ve vleku veřejného mínění. Příkladem budiž panický nákup Carrolla po odchodu Torrese – nebyl k němu důvod, protože sezona byla ztracená a z odchodu Torrese je nikdo nevinil. V tomto momentu měli říci NE a do léta zavřít peněženky.

Dlouho nebylo jasné jaký mají koncept. Nejprve chtěli budovat méně fragilní systém se sportovním ředitelem a omezenou rolí manažera, pak najali Brendana Rogerse a vše bylo jinak.

Chvílemi jsem také měl pocit, že vlastníci nepochopili, že tento business je především o práci s lidmi, což je něco jiného než obchodovat s futures na sojové boby.  

Upřímně řečeno, čekal jsem rychleji výsledky. FSG se učí, ale na můj vkus pomalu a s velkým počtem chyb. Také jsem čekal, že přinesou neotřelé metody. FSG příliš často zapadne do stojatých vod zavedené praxe. Nejsem rozhodně frustrován, ale ani zvláště nadšen.

3) Zmínil jsem TV práva. V Anglii se v nich točí neskutečné peníze a celkový balík roste enormním způsobem. Tuším, že každé tři roky zhruba o polovinu. I týmy ze spodku tabulky PL si přijdou na cca 100 mil. liber ročně. Jak vnímáš toto poměrně rovnoměrné přerozdělování peněz v PL ve srovnání např. s Primera Division, kde Real s Barcou berou více, než všechny ostatní týmy dohromady?

Španělský systém TV práv by jistě byl pro LFC výhodnější a pokud vím LFC se pro něj i snažil lobbovat. Nicméně tím, že by se prohloubila ekonomická propast mezi bohatými a chudými kluby, by utrpěl samotný fotbal. Není na fotbalu krásné právě to, že mistrem se jednou za čas může stát třeba Leicester City?

4) Nedávno jsem se dočetl, že LFC nemá v jižní Americe jediného scouta. Pokud je to pravda, přijde Ti tohle normální u klubu s našimi ambicemi?

To je pro mě nová informace. Zvláště po tom, co se říkalo, jak budeme získávat talenty přímo z latinské Ameriky. Vypadá to opravdu zvláštně. Ale možná to má nějaké právní důvody, například procedury při získáváni pracovního povolení. Neumím to posoudit.

5) Poslední utkání s nejslabším týmem ligy Swansea se nesl v spíše v exhibičním duchu, především pak druhý poločas. Momentem zápasu pro mne byl první ligový gól Trenta Alexandra-Arnolda. Co říkáš na jeho dosavadní výkony?

Trent je hoch, kterému nemůžete nefandit – odmala fanoušek Reds, který prošel naší akademií a sní o tom, že jednou bude kapitánem LFC. Má velký potenciál, zároveň ví, co chce a má správný přístup. Má rychlost a umí přímočaře zaútočit, proto ho asi vídáme na kraji obrany. Ale zvládá pravděpodobně i jiné pozice, protože akademií prošel na různých postech v záloze. Vlastně dnes ještě asi nevíme, co bude jednou v seniorské kategorii hrát, každopádně je dobré mít dalšího univerzálního fotbalistu.

6) Myslíš, že se jednou dočkáme obrany, kdy budou pravidelně v jedné základní sestavě nastupovat Gomez i Arnold? Pro mě osobně jsou příjemným překvapením sezóny a mrzí mě, že při našich problémech na postu stopera prvního jmenovaného vidím stále napravo.

V delším období si to samozřejmě dovedu představit. Joe Gomez je bezesporu horký kandidát na místo naší budoucí dlouholeté opory na místě stopera. Pokud ho nezbrzdí zranění jako například kdysi podobně nadějného Martina Kellyho. Je před ním ale ještě dlouhá cesta. U obránce se z definice cení především bezchybnost a spolehlivost. Ta přichází s věkem, proto obránci obvykle dozrávají později. Až někdy za 3-4 roky uvidíme, zda z naděje bude opora. Zatím je to mladík, který odehraje hodinu suverénně a pak udělá kiks, který zlomí zápas. My mu to ale s lehkým srdcem odpustíme s ohledem na jeho věk (na rozdíl od hotového Lovrena).

Nevím jaké má Klopp záměry v FA Cupu. Pokud jde o PL a CHL, očekávám, že bude ve středu obrany upřednostňovat spíše zkušenosti, zvláště pokud by beka hrál další mladý kluk. S VVD, zlepšujícím se Lovrenem a uzdraveným Matipem to zatím bude pro Gomeze těžké. Mě osobně nevadí, když dvacelitý obránce bude sbírat zkušenosti postupně a nedostane naloženu zodpovědnost, kterou by nemusel unést. Kromě toho, věřím v teorii, že organismus každého fotbalisty má plus minus dané penzum sil pro celou hráčskou kariéru. Pomalejší start kariéry a menší zápasová zátěž v mladém věku mu prodlouží fotbalový život. Doufám, že ho bude mít dlouhý u nás.

7) Brankářský post, jak ho řešit? Mignolet je vyloženě nadprůměrný pouze v chytání penalt, Karius v Lize mistrů také nezářil. Šance pro Warda nebo zmíněného Kariuse v lize? Nebo v létě zkusit zalovit na přestupovém trhu?

Říkám to již několik sezon: s brankářem, který není spolehlivý ve vzduchu a nekontroluje malé vápno, nemůžeme na nejvyšší příčky pomýšlet.Karius řešení nepřinesl, je to svým způsobem Mignoletova kopie s podobnými nedostatky. Warda vidím jako náhradníka. Měli bychom si pro brankářskou jedničku jít na trh a rozloučit se s Mignoletem a Kariusem. I přes to, že budeme platit přirážku za zoufalost, jako v případě VVD.

8) Nemáme v týmu klasického defenzivního záložníka. Kdo z trojice současných hráčů Henderson, Milner, Emre je schopen tuto klíčovou roli alespoň z části plnit?

Asi se shodneme, že všichni tři jsou z nouze ctnost. Zodpovědný a pracovitý přístup hovoří pro Hendersona. Ale jeho aktuální forma je skutečně slabá. Dnes je stínem hráče, kterým byl před 4 roky. Emre Can je z těchto tří zdaleka nejtalentovanějším fotbalistou, ale jeho výkony jsou dost náladové. Až dozraje bude světovou extratřídou, ale to už bude kopat za jiný klub. Nezatracuji Hendersona, ale momentálně bych to lepil většinou Milnerem, pokud nebude zaskakovat na kraji obrany. Nákup defenzívního záložníka však považuji za nutný. Tento post je příliš důležitý. Pod kvalitním DM bude i Lovren vypadat jako dobrý obránce.

9) Nejvytíženějším hráčem v průběhu Kloppova dvouletého působení je Roberto Firmino. Jaké je tvé hodnocení tohoto hráče za celou dobu jeho působení v LFC?

Roberto Firmino je tak trochu ve stínu Salaha a Maného. Je to ten typ hráče, který nebude zcela doceněn, a který nebude prodávat kvanta dresů. Není to klasické #9, jak jsme jej chápali. Já osobně bych byl vcelku spokojen už s jeho rostoucí střeleckou efektivitou. Letos má 16 gólů ve všech soutěžích při velmi solidním conversion ratio (tuším lepším, než má třeba Aguero). Point je ale v tom, že toto není zdaleka vše, co Firmino mužstvu dává. Je velmi pracovitý, jeho pohyb otevírá prostor právě pro Salaha a Maného v rámci týmu, kde jsou góly rozloženy mezi více hráčů. Jeho tackles jsou důležité pro hru s vysokým pressingem. Prostě zapadá do Kloppova pojetí fotbalu a jeho kontribuce je enormní. Je zcela logické, že je Jurgenovým oblíbencem. Za mě jasná jednička na svém postu.

10) Jaký je Tvůj tip na další vývoj okolo Coutinha? Co vůbec říkáš na jeho letní laškování s Barcelonou, kdy nedlouho předtím se nechal slyšet, že se chce stát legendou LFC, nikoliv dalším za řady v FCB?

Už jsem slyšel různé hráče toho nakecat tolik, že mě v tomto směru nic nepřekvapí a tyhle řeči automaticky pouštím druhým uchem ven. Jen by mě zajímalo, zda to všechno bývá z jejich hlavy, nebo zda jim to píše nějaký reklamní agent.

U latinoameričana, který má potenciál na to, hrát za Barcelonu nebo Real Madrid, nelze realisticky očekávat, že ho tady udržíme po celou kariéru. Jazyk, příbuzná kultura, příjemnější klima a každoroční start v Champions League... Vžijte se do jeho situace a nemáte nad čím přemýšlet.

Řekl bych, že v létě se tato causa uzavře, přestup v lednu nedává logiku. Pro nás to bude problém podobného rozměru jako při odchodu Alonsa či Suareze. Především odejde 90% kreativity, schopnost měnit rytmus hry a diktovat její tempo, a také řádná porce gólů.

11) Zápas s Arsenalem jsme oba sledovali ve vyškovském sportbaru. Znovu jsme nedotáhli výborně rozehrátý zápas, letos zdaleka ne poprvé (Spartak, Sevilla, Chelsea, Everton, atd.). Jsou naši hráči tak psychicky slabí, jak průběh takových zápasů napovídá?

S rostoucím počtem podobných zápasů rapidně klesá statistická pravděpodobnost, že tato selhání byly pouhá náhoda. Náhodné bylo spíše naše vyrovnání na Emirates Stadium. Když se podíváme na naše zápasy, většinou jsou dvojího druhu: buď soupeře smázneme ve velkém stylu, nebo předvedeme ukázkový fuck-up ve slibně rozehraném zápase. Nápadně chybí vydolovaná těsná vítězství, takticky dotažené tříbodové zisky, otočené zápasy, rozhodnutí v posledních minutách v náš prospěch… Tento tým má zjevně mentální problém a pětiminutový kolaps s Arsenalem byl jeho nejviditelnějším projevem. Doufám, že se to nestane systematickou potíží Kloppovy vlády.

Součástí tohoto problému je absence vůdčí osobnosti. Gerrarda jsem často kritizoval za to, že nedodává dostatečně kapitánský výkon, když to tým nejvíce potřebuje, zejména v poslední Benitezově sezoně. Ale co bychom za Stevieho dnes dali. Hendovi hodili kapitánství na krk spíše proto, že nebyl lepší kandidát k dispozici, než že by byl přitozeným vůdcem. Navíc v době, kdy se mu nedařilo dostat do formy po zranění. Kapitánský materiál to pravděpodobně není a zodpovědnost za pásku je pro něj jen další koulí na krku. 

12) Pokud si dobře pamatuji, v minulosti jsi překládal na web některé články o Hillsborough. Zajímáš se ještě intenzivněji o táhnoucí se proces s obviněnými zodpovědnými osobami? Můžeš nám případně sdělit poslední vývoj?

Nejdůležitější zlom v případu Hillsborough nastal ve zprávě nezávislého panelu z roku 2012, jehož výsledky byly na tomto webu podrobně prezentovány. Fanoušci LFC byli v této zprávě plně a bezvýhradně rehabilitováni, byli identifikovány skutečné příčiny a skuteční viníci tragédie, pomluvy liverpoolských fanoušků ze strany policie a některých médií byly označeny za účelové lži.

Od té doby se fanoušci dočkali omluvy ze strany Davida Camerona jménem vlády UK, Eda Millibanda jménem opozice, dále omluvy od South Yorkshire Police, klubu Sheffield Wednesday FC a jakési téměř urážlivé pseudooomluvy od Kelvina McKenzie, který po neštěstí napsal známý nactiutrhačný článek v The Sun.

Norman Bettison (obviňovaný z šíření vykonstruované story o tom, že příčinou tragedie bylo opilství fanoušků) rezignoval na funkci náčelníka West Yorkshire Police a požívá policejního důchodu. David Duckenfield (velel policii na Hillsborough při zápase) odešel ze zdravotních důvodů a rovněž požívá penzi.

V prosinci 2012 Nejvyšší soud zrušil výsledky předchozích šetření a nařídil nové vyšetřování. V dubnu 2016 vydala porota poměrem hlasů 7:2 verdikt, že došlo k protiprávnímu zabití 96 obětí. Letos v létě byla v souvislosti s tragédií vznesena obvinění vůči 6 osobám, včetně Duckenfielda a Bettisona, ve věcech zabití z nedbalosti, bránění průchodu spravedlnosti, zneužití uřední pravomoci a porušení zákona o zajištění bezpečnosti při sportovních akcích.

13) Tvůj nick jasně vypovídá, kdo je v historii LFC tvým favoritem. Letos po Kennym byla pojmenována tribuna na Anfieldu. Je toto pojmenovávání tribun po slavných osobnostech správné?

Nejsem příznivcem toho, aby se po hráčích, jakkoliv legendárních, pojmenovávaly tribuny. Držel bych tradiční názvy. Kdyby bylo po mém, nedošlo by ani k přejmenování na Centenary Stand, a tribuna by se stále jmenovala Kremlyn Road Stand.

14) Léta se už hovoří o možném udělení titulu Sir. Ferguson tento šlechtický stav získal v roce 1999, kdy měl na kontě 5 ligových titulů a 1 vítězství v Lize mistrů. Kenny má 8 anglických titulů, 4 skotské tituly a mnoho pohárových úspěchů. Byl to vynikající hráč, známý svou charitativní činností a výjimečným přístupem k pozůstalým obětí z Hillsborough. Na co se čeká?

Těžko říct. Bylo by ideální, kdyby udělování tohoto titulu záviselo jen na samotných zásluhách. Ale v praxi je to otázka politiky, protislužeb a konexí na nejvyšších místech. V tomto oboru byl Ferguson jako ryba ve vodě.

15) Nedávno jsem Tě viděl označit Suáreze za pravděpodobně nejlepšího hráče, kterého tento klub kdy měl. Poměrně odvážné tvrzení. Z čeho vycházíš? Těžko porovnat s hráči jiných dekád pod jinými manažery v jiné First division.

Mínil jsem tím celou hráčovu kariéru, nejen to, co odehrál za LFC. Je to samozřejmě zatím jen odhad, protože Suarez dosud zdaleka ještě neřekl poslední slovo. Odhad je založený na tom, jak vnímám jeho talent, versatilitu, mentalitu a další aspekty, včetně sklonu ke zraněním. Považuji ho za vyjímečného fotbalistu, kterého když postavíte do jakéhokoliv týmu, bude okamžitě užitečný. Je nesobecký, vítězství je pro něj důležitější než individuální úspěch. Nemusíte ho nijak zvlášť motivovat, vždy se můžete spolehnout, že vám dá 100%. 1.kolo Mickey Mouse Cup bude hrát stejně jako finále Ligy mistrů. V pátek podá transfer request, a v sobotu nechá na hřišti opět vše, pokud ho tam pustíte. Jeho nátura mu nic jiného nedovolí. Má svoje úlety, ale nikdy v tom nebylo nic zákeřného, většinou se jednalo o dětinská provinění, při kterých nikomu skutečně neublížil. Pověst, kterou má v Anglii je z větší části virtuální mediální obraz.

Je jasné, že srovnávat hráče z roku 2014 třeba s hráčem z roku 1977 je velmi ošidné, takže vždy v tom bude velká porce dojmologie.

16) Za dobu tvého fandění už klubem prošlo mnoho manažerů. Kdo z nich byl nejschopnější a naopak koho bys zpětně hnal s klackem v ruce?

Prvním manažerem, kterého pamatuji, byl Bob Paisley. A nedá příliš přemýšlení, abych ho označil také za nejschopnějšího. Mluví za něj 6 anglických titulů a 3 vítězství v PMEZ.

Klackem bych hnal Hodgsona. Dodnes nechápu, jak se člověk s jeho CV mohl stát manažerem Liverpoolu. Na tuto práci jej měla kvalifikovat jedna vydařená sezóna ve Fulhamu? Výsledky i herní projev byly tristní. Ale nejvíce mne dostaly jeho výlevy do novin, že má slabé hráče. Více antimotivační chování jsem dlouho neviděl.

17) Steven Gerrard zažívá dosud povedené první manažerské angažmá u U-18. Dotáhne to jednou na rozdíl od Giggse na manažerské křeslo prvního týmu?

To je těžké odhadnout, zvláště když jsem ho při této práci nikdy neviděl. Obecně ale podle mne neexistuje důvod, proč by bývalý špičkový hráč měl být také špičkovým manažerem. Zpravidla tomu tak není.

18) Chystáš se na výjezd LFC – Porto, tvůj první zápas Champions league. Čekáš lepší atmosféru než na standardním ligovém zápase?

Čekám. Záleží samozřejmě na výsledku prvního zápasu. Pokud přivezeme vítězství 5:0, atmosféra bude slabší. Ale teď vážně. Jsem smířen s tím, že legendární evropské noci na Anfieldu se už asi nebudou opakovat. Od té doby, co fotbal přestal být zábavou dělnické třídy a stal se často až snobskou záležitostí, to jde s atmosférou na stadionech od desíti k pěti. Proto s nostalgií na staré časy fotbalu vzpomínám.

19) V Liverpoolu už to znáš poměrně dobře, dvakrát jsme se tam i potkali. Zajímáš se i o historii města, jakou pamětihodnost bys doporučil výjezdovým nováčkům?

Liverpool není bůhvíjakou turistickou destinací nabitou historickými památkami. Je to dáno jeho historií. Až do rozvoje obchodu s americkými koloniemi to bylo nevýznamné sídlo na samé výspě tehdy známého světa. Je tam řádově několik budov, ve kterých se zachovaly části zdiva ze středověku, většina historických budov je z viktoriánského období. Centrum města bylo navíc po krachu tamějšího průmyslu demolováno a poměrně necitlivě redevelopováno. Na své si ale přijdou například příznivci historie průmyslové revoluce. Mohou tam vidět například původní systém doků, či jednu z nejstarších dochovaných lokomotiv světa.

Kromě obligátních Cavern Club pro milovníky Beatles, a Albert Dock bych doporučil hlavně návštěvy Liverpool Museum a Maritime Museum, kde jsem sám strávil již řadu hodin. Je tam hezky vidět geneze města. Jak z nevýznamné vesnice vyrostlo až na druhé nejdůležitejší město největšího impéria, které kdy svět viděl, a následný strmý úpadek jeho významu. A to vše díky externím silám globální ekonomiky. Nejcenější poučení, které si pak člověk z příběhu města Liverpoolu může vzít, je poznání, že naše životy jsou do značné míry řízeny anonymním silami, které jsou mimo naši kontrolu.

20) Tvá ideální sestava složená ze stávajícího kádru v plném zdraví?

Mignolet - Clyne, VanDijk, Lovren, Moreno - Can, Milner, Coutinho - Salah, Firmino, Mané 

 

 

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook